Український військовий літак, який евакуював людей із Кабула, вже у Києві. Він привіз 83 людини

Український військовий літак Іл—76МД, який відправили для евакуації людей з Афганістану, вже повернувся до Києва. Другий евакуаційний борт з Кабула привіз 83 людини.

Про це повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Так, літаком евакуювали громадян України, журналістів Wall Street Journal та« Радіо Свобода», які були в найбільшій небезпеці, дітей та жінок. Одна з евакуйованих, за словами Кулеби, на восьмому місяці вагітності.

Президент Володимир Зеленський зазначив, що серед 83 евакуйованих був 31 громадянин України.

«Особливо був радий бачити одного з 12 українців, які застрягли на військовій базі під Кабулом. Саме з ним я говорив телефоном і обіцяв, що ми їх витягнемо. Усіх їх ми повернули додому», ㅡ пише Кулеба.

Він також додав, що зараз МЗС продовжує працювати над наступним рейсом з Кабула.

Нагадаємо, першим евакуаційним рейсом у ніч проти 16 серпня прилетіли 79 людей. Це українці, громадяни інших держав, проте більшість із них — громадяни Афганістану, які просили про евакуацію. Щонайменше дев'ятеро з них уже попросили про статус біженця в Україні.

Про що йдеться?

17 серпня стало відомо, що 12 громадян України перебувають на базі приватної компанії у Кабулі та не можуть самостійно її лишити. Українці працювали у приватній компанії в столиці Афганістану, де охороняли посольства та бізнес-центри.

Після того, як угрупування «Талібан» захопило Афганістан, у країні скасували комерційні рейси, тож люди не могли виїхати.

Пізніше базу, де перебувають українські громадяни, оточили таліби. Вони вимагали віддати зброю, але українці цього не зробили.

Дмитро Кулеба назвав брехнею заяви, нібито українців кинули напризволяще на базі. Планувалося, що українців вивезе або МЗС, або компанії, за чиїм контрактом вони та інші іноземці працювали на базі.

Кулеба також заперечив, нібито громадяни, які були заблоковані на афганській базі, є чинними військовослужбовцями: вони колишні військові, але у Кабулі працювали як приватні особи за міжнародним контрактом.

Нагадаємо, станом на 18 серпня понад 150 людей повідомили українським дипломатам, що хочуть виїхати з Афганістану. Серед них ㅡ українці, члени їхніх родин та інші іноземці.

У МЗС планували вивезти людей літаком, який уже перебував в аеропорту Кабула, та літаком Міноборони, що вилетів із Києва 18 серпня. Окрім того, заступник міністра закордонних справ України Євген Єнін нам у коментарі розповідав, що відомство співпрацює з іншими країнами. «Ми звертатимемося по допомогу до інших країн, і теж по ходу вивозитимемо іноземців», — казав він.

Що відбувається в Афганістані?

Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.

Зрештою, 19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.

Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».

Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так. ЗМІ повідомляють про померлих на акціях протесту, що відбувалися від 16 серпня. Західні країни спішно евакуюють своїх громадян та афганців з Афганістану.