Кулеба назвав брехнею заяви, що українців на військовій базі в Афганістані кинули напризволяще. Вони на зв'язку з МЗС
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба спростував закиди, що на військовій базі в Афганістані покинули напризволяще 12 українців. Громадяни, які працювали у країні за приватним військовим контрактом, виявилися заблокованими в оточені талібів.
Так, у Facebook Кулеба заперечив кілька заяв, що до українців в Афганістані, які лунали у ЗМІ та соцмережах.
Зокрема, він назвав брехнею, що українців кинули самих закордоном. За словами міністра, з самого початку кризи з ними був встановлений зв’язок і його постійно підтримує посольство України в Таджикистані.
Окрім того, він заперечив, що на базі залишилися лише українці: «[Там] перебувають сотні людей з громадянством багатьох держав. Українці ㅡ молодці. Проявляють себе організовано, дисципліновано і як лідери. Просто так взяти та вийти з бази ㅡ неможливо. Потрібен коридор. І це окреме питання».
Кулеба також зазначив, що жодної прямої загрози життю і безпеці українців немає. Каже, наразі триває спокійний переговорний процес про шляхи виїзду, без конфліктів чи якихось залякувань.
Окрім того, міністр заперечив, нібито громадяни, які заблоковані на афганській базі, є чинними військовослужбовцями.
«Вони колишні військовослужбовці, але на базі у Кабулі перебувають як приватні особи за міжнародним контрактом з компанією, що є субконтрактором ООН», ㅡ пояснив Кулеба.
Міністр також розповів, що переговорив телефоном з одним з 12 українців на базі і вони домовилися повністю координувати дії. За словами Кулеби, українців вивезе або МЗС, або компанії, за чиїм контрактом вони та інші іноземці працювали на базі.
Що передувало?
У вівторок, 17 серпня, стало відомо, що 12 громадян України перебувають на базі приватної компанії у Кабулі та не можуть самостійно її лишити. Українці працювали у приватній компанії в столиці Афганістану, де охороняли посольства та бізнес-центри.
Після того, як угрупування «Талібан» захопило Афганістан, у країні скасували комерційні рейси, тож люди не могли виїхати.
Пізніше базу, де перебувають українські громадяни, оточили таліби. Вони вимагали віддати зброю, але українці цього не зробили.
Наразі чоловіки лишаються заблокованими на базі, але, як зазначають у МЗС, з ними є зв'язок. Речник МЗС Олег Ніколенко нам у коментарі також зазначив, що українці запевнили, що негайної загрози їхньому життю і здоров’ю немає. Їхній стан задовільний і вони можуть вільно пересуватися базою.
Наразі посольство України підтримує зв'язок із заблокованими Українцями та буде інструктувати про подальші кроки, щойно з'явиться можливість евакуації.
Що відбувається в Афганістані?
З травня 2021 року в Афганістані тривають активні воєнні дії. Вони почалися після оголошення США про виведення військ з Афганістану, де ті перебували понад 20 років: спершу — для стримування «Талібану» й боротьби з терористами, які здійснили напади на США, потім — для укріплення безпеки країни.
Виведення американських військ є передумовою початку мирного процесу, про який сторони в Афганістані домовилися ще в лютому 2020 року за посередництва США. Згідно з умовами тієї угоди, після виведення іноземних військ з Афганістану таліби й Кабул повинні були розпочати внутрішній діалог для політичного розв'язання свого протистояння.
Уряд Афганістану побоювався, що відсутність американських військ у країні розв'яже руки «Талібану» й призведе до поступового захоплення країни бойовиками, що, власне, і сталося.
15 серпня таліби захопили Кабул, увійшли в президентський палац і планують найближчим часом оголосити про створення Ісламського Емірату Афганістан. Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу. А президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни.
- Поділитися: