УПЦ КП відзначила військового нагородою, яку потім анулювала, бо він відкритий гей

Патріарх Української православної церкви Київського патріархату Філарет відзначив нагородами військових з 72 окремої механізованої бригади ім. Чорних Запорожців, зокрема і Віктора Пилипенка, який є відкритим геєм та активістом. Власне, через це йому нагороду анулювали.

Про це повідомила пресслужба УПЦ КП.

Так, Філарет 8 лютого відзначив весь особовий склад медичного пункту 1 механізованого батальйону 72 бригади медалями за «Жертовність і любов до України».

Що сказав військовий?

Сам Пилипенко 24 лютого у Facebook написав, що він радий, що «патріарх Філарет зробив такий крок і подякував відкритому гею та активісту правозахисту за захист» і що в очолюваній ним УПЦ КП «кардинально змінили свою позицію щодо ЛГБТ+ людей».

Водночас активіст нагадав, що судовий процес ЛГБТ-організації «Інсайт» щодо гомофобних висловів Філарета тривав якраз у дні, коли його підрозділ переживав одну з найтяжчих фаз боїв на Донеччині. Так, фінальне рішення Верховного Суду в цій справі було торік у березні.

«Там я міг загинути, і патріарх Філарет, певне, не відав би й далі, що говорив такі нераціональні речі про мене та таких, як я. У той час загинуло, поранило, було взято в полон чимало учасників нашої ЛГБТ-спільноти, що воювали по всій лінії фронту в різних підрозділах», — написав військовий.

Реакція церкви

А вже 25 лютого пресслужба УПЦ КП трактувала публікацію Пилипенка так, що він нібито написав, що отримав нагороду як відкритий гей і за правозахист, назвавши це неправдивою інформацією. Також у церкві додали, що не змінили свою позицію до ЛГБТ-спільноти.

В УПЦ КП кажуть, що Філарет «не знав про гріховні схильності» військового. Сам патріарх вважає негетеросексуальну орієнтацію «содомітським гріхом», а рух за узаконення одностатевих шлюбів назвав «пропагандою».

«Гомосексуальні статеві зв’язки є хибним спотворенням Богоданої природи людини. Ми дякуємо воїну Віктору Пилипенку за його військові заслуги, але не розділяємо його гріховних уподобань і агітацію ЛГБТ», — йдеться в повідомленні.

У церкві анулювали нагороду Пилипенку, «зважаючи на відкриту пропаганду гріховної ідеології та заперечення існування Бога».

Реакція військових ЛГБТ

ГО «Військові ЛГБТ+», яку очолює Пилипенко, заявила в коментарі hromadske, що «поки ЛГБТ+ борються на передовій за Україну з російською навалою, печерна доісторична гомофобія в УПЦ КП тягне суспільство до цінностей боліт, знецінюючи вклад ЛГБТ+ військових в перемогу».

В організації додали, що «така дискримінація є дикістю і, на жаль, поки лишається безкарною, адже в законодавстві відсутній захист від гомофобії та трансфобії».

«Ми закликаємо владу впровадити нарешті необхідні законопроєкти на захист спільноти, яка захищає державу. Адже можна анулювати нагороду, але свободу не анулюєш ніколи», — йдеться у повідомленні.

Згодом сам Пилипенко відреагував, що «ситуація мегавсрата». За його словами, він визнає «лише нагороди від Народу України, якому давав Присягу».

«Я написав слова вдячності Філарету, наївно уявляючи собі, що він свідомо мене нагородив і показав своїм колегам християнський, безперечно, благородний жест-дороговказ до примирення та взаємної поваги до геїв, атеїстів, людей інших вірувань. Але все виявилося прозаїчнішим — Філарет просто жменями засівав свої нагороди як піар-акцію своєї конфесії», — зазначив військовий.


Про УПЦ КП

Почесний патріарх Філарет у січні 2022 року позивався проти Державної служби з етнополітики та свободи совісті та вимагав відновити УПЦ КП. І це було не вперше.

У середині 2019 року Філарет, який до ліквідації УПЦ КП був її предстоятелем, почав виступати проти Томосу — церковного документа, виданого Вселенським Патріархом Варфоломієм, який закріпив право України на автокефальну церкву. Зокрема, Філарет заявляв, що не бачив змісту Томосу, а тому рішення про ліквідацію УПЦ КП й утворення ПЦУ є недійсними.

У 2019-му Філарет скликав собор своїх однодумців, де було ухвалене рішення відновити ліквідовану УПЦ КП. У ПЦУ тоді заявили, що жодної сили це рішення не матиме. Помісна церква підпорядкувала всі парафії й монастирі, що перебували у віданні УПЦ КП, та заявила, що Філарет втратив свої канонічні права та обов'язки.

14 грудня 2019 року ПЦУ заявила про остаточну ліквідацію УПЦ КП та Української автокефальної православної церкви, які згідно з рішенням Помісного собору об'єдналися в одну. Це рішення Філарет так само не визнав. У лютому 2020-го його виключили із Синоду ПЦУ.

У серпні 2020 року Філарет звернувся до Верховного Суду та вимагав визнати недійсними рішення, які призвели до ліквідації УПЦ КП й утворення замість неї єдиної помісної Православної церкви України. Але суд відмовився розглядати позов.