УПЦ МП «заборонила» звершувати служіння новому наміснику Києво-Печерської лаври, який перейшов у ПЦУ
УПЦ московського патріархату заявила, що накладає «заборону у священнослужінні» на архімандрита Авраамія (Лотиша), якого предстоятель ПЦУ Епіфаній призначив виконувати обов'язки намісника Свято—Успенської Києво—Печерської лаври.
Про це повідомила пресслужба УПЦ МП.
Зазначається, що таке рішення ухвалили «за ухилення в розкол» та «грубе порушення присяги священнослужителя».
«За дії, які порушують 10, 11 та 39 правила святих апостолів, 2-ге правило Антіохійського Собору, указом Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія від 29 березня 2023 року архімандрит Аврамій (Лотиш) забороняється у священнослужінні без права причастя Святих Христових Таїн», — йдеться у повідомленні.
«Заборону у священнослужінні» (тобто заборону звершувати богослужіння) УПЦ МП зазвичай застосовує до своїх кліриків, які вирішили перейти у Православну церкву України. В самій ПЦУ стверджують, що ці рішення не мають канонічної сили, а священнослужителі, яким УПЦ МП винесла «заборону», продовжують звершувати служіння, але вже у складі ПЦУ.
Нагадаємо, предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній призначив архімандрита Авраамія (Лотиша) виконувати обов'язки намісника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври. У синоді ПЦУ нам розповіли, що Авраамій з УПЦ МП до ПЦУ перейшов нещодавно.
Авраамій у 2021 році став архімандритом Української православної церкви московського патріархату. Проте тепер він вирішив приєднатися до Православної церкви України. У своєму зверненні архімандрит назвав це рішення складним, але «єдино правильним і канонічно виправданим».
Також Авраамій звернувся до братії та закликав залишитися у лаврі в складі ПЦУ, звинувативши УПЦ МП у розпалюванні ворожнечі та протистояння.
Що передувало?
Українську православну церкву московського патріархату попередили, що до 29 березня вона має звільнити будівлі, які перебувають на балансі державного заповідника «Києво-Печерська лавра». Як пояснив міністр культури Олександр Ткаченко, розірвання договору зумовлене висновками Міжвідомчої робочої групи, яка зафіксувала порушення умов користування державним майном з боку монастиря.
Водночас в УПЦ МП заявили, що в листі чиновників «жодної інформації про юридичні підстави для розірвання договору не зазначено». Так, зранку 29 березня УПЦ МП заявила, що сотні її вірян зібралися на молитву.