Уперше за 109 років двоє легкоатлетів розділили між собою золото на Олімпіаді. Виявилося, що вони ще й давні друзі
Мутаз Есса Баршим з Катару й Джанмарко Тамбері з Італії в неділю, 1 серпня, одночасно стали золотими призерами на Літніх Олімпійських іграх у Токіо у чоловічому фіналі у стрибках у висоту. Це вперше з 1912 року найвищу нагороду розділили між собою двоє спортсменів.
Семеро учасників фіналу мали почергово брати висоту, починаючи з 2,19 метра. Троє спортсменів — Баршим, Тамбері й білорус Максим Недосєков — узяли всі висоти аж до 2,37 метра. Але наступну — 2,39 метра — не зміг узяти ніхто.
Оскільки Недосєков з першої спроби не зміг подолати 2,19 метра і 2,35 метра, він за кількістю балів здобув бронзу. А от Баршим і Тамбері всі висоти брали з першої спроби й мали однакову кількість балів.
Тоді судді запропонували катарцю й італійцю провести перестрибування. Але ті запропонували розділити титул переможців змагання — Якщо точніше, пунктом 26.8.4 технічних правил Світової легкої атлетикиправилами це не заборонено. На це суддя відповів схвально, додавши «якщо ви погодитесь поділити її [золоту медаль]».
Так Баршим і Тамбері стали першими легкоатлетами з 1912 року, які розділили перше місце на Олімпіаді, зазначає BBC. Фінал, до слова, був потужним: досі на літніх Олімпіадах з 2000 року долання 2,35 метра гарантувало золото.
29-річний італієць і 30-річний катарець уже понад десять років є близькими друзями — ще з зустрічі на чемпіонаті для юніорів у канадському Монктоні у 2010 році. Тоді Баршим переміг, а Тамбері навіть не потрапив до фіналу — але їхній дружбі це не завадило.
«Ми часто зв'язуємося один із одним. Багато телефонуємо — десь раз на десять днів чи що», — говорить Тамбері в інтерв'ю USA Today. За нагоди вони зустрічаються: востаннє це було у червні 2021 року в Італії.
Дружба спортсменів має і цілком реальний вимір. У 2016 році італієць розірвав зв’язки в сухожиллі й не зміг узяти участь в літній Олімпіаді в Ріо-де-Жанейро. А у 2018-му в Баршима була схожа травма. І друзі допомагали один одному пережити періоди реабілітації.