Уряд Болгарії пропонує відновити імпорт українського зерна — «Радіо Свобода»
Болгарський уряд виступив за відновлення імпорту українського зерна. Перед цим міністр сільського господарства країни заявив, що з ним ця пропозиція не обговорювалася, і попередив про «бурхливі протести».
Про це повідомляє болгарська служба «Радіо Свобода».
Прем’єр-міністр Ніколай Денков пояснив, що імпорт українського зерна позитивно вплине на ціни для кінцевих споживачів. Крім того, він додав, що це допоможе виконати критерії приєднання Болгарії до єврозони та збільшить надходження до бюджету.
«Імпорт стимулюватиме конкуренцію на ринку. Це, своєю чергою, призведе до зниження цін на основні харчові продукти та зменшення інфляції, що є одним із головних пріоритетів уряду», — наголосив він.
За словами Денкова, відновлення імпорту також забезпечить роботу заводів з перероблення олії та біодизеля. Останніми тижнями виробники нафти були змушені працювати на знижених потужностях через брак сировини, зазначає «Радіо Свобода».
Водночас міністр сільського господарства Кирил Ватев 12 вересня заявив, що рішення відновити імпорт українського зерна «спричинить бурхливі протести».
«Болгарія максимально прихильно ставиться [до України], але все ж у нас є власне виробництво та виробники, чиї інтереси повинні бути захищені», — сказав Ватев.
Він додав, що рішення щодо відновлення імпорту української агропродукції з ним не обговорювали. Наприкінці липня Ватев казав, що проситиме продовжити обмежувальні заходи.
Раніше 13 вересня міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь заявив, що домовився з Румунією, Болгарією та Словаччиною про те, щоби продовжити заборону на імпорт української агропродукції після 15 вересня, якщо цього не зробить Єврокомісія.
Зернова криза
Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина стали альтернативними транзитними маршрутами для експорту українського зерна після повномасштабного російського вторгнення та блокування чорноморських портів.
Ще у квітні вони заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України.
Згодом Польща, Угорщина, Болгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить з території України або імпортується звідти. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.
У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є суто компетенцією ЄС. Зрештою, наприкінці квітня вдалося досягти компромісу.
Зокрема, Єврокомісія з 2 травня заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Проте ці агропродукти можуть перевозити через їхню територію транзитом.
Ухвалені обмеження мали тривати до 5 червня, але їх кілька разів продовжували. Згодом стало відомо, що країни проситимуть ЄС продовжити заборону імпорту української агропродукції принаймні до кінця цього року.
Президент Польщі Анджей Дуда під час пресконференції в Києві висловив сподівання, що обмеження на імпорт агропродукції з України будуть пом’якшені. А президент України Володимир Зеленський вірить у повне скасування агроблокади з 15 вересня.