Уряд Ефіопії та повстанці з регіону Тиграй підписали мирну угоду. Бойові дії між ними тривали майже 2 роки
Уряд Ефіопії та повстанці з північного регіону Тиграй домовилися припинити бойові дії. Мирна угода має покласти край майже дворічній громадянській війні.
Про це повідомляє Reuters.
Переговори між сторонами конфлікту за посередництва Африканського союзу (АС) почалися лише тиждень тому. І вже в середу, 2 листопада, Редван Хусьєн Рамето, який представляє уряд Ефіопії, та Гетачеу Реда, який представляє Народно-визвольний фронт Тиграю (НВФТ) підписали мирну угоду.
«Дві сторони конфлікту в Ефіопії офіційно домовилися про припинення бойових дій, а також про систематичне, упорядковане, плавне та скоординоване роззброєння», — сказав Олусегун Обасанджо, який є очільником посередницької групи АС.
За його словами, угода також передбачає відновлення закону й порядку, захист цивільних та безперешкодний доступ до гуманітарних постачань.
Адже в ООН заявляли про фактичну блокаду Тиграю, через яку до регіону не потрапляли продовольство та ліки. Декілька гуманітарних вантажів потрапили до Тиграю лише в березні-серпні 2022 року під час тимчасового перемир'я. Всесвітня організація охорони здоров'я минулого тижня повідомляли, що в регіоні закінчилися вакцини, антибіотики та інсулін.
Однак саме підписання угоди не є кінцем мирного процесу. Тепер необхідно виконати пункти документа.
Підписання угоди привітали в ООН, а також у низці країн, зокрема у США та Україні.
Війна в Ефіопії
Федеральні війська Ефіопії розпочали військові дії з бунтівними тиграйськими силами в листопаді 2020 року. Приводом для них стали звинувачення ефіопського уряду в нападі повстанців із Народно-визвольного фронту Тиграю (НВФТ) на військову базу збройних сил країни.
Після цього прем’єр Ефіопії Абій Ахмед — лавреат Нобелівської премії миру — розпорядився ввести до Тиграю війська і запровадив надзвичайний стан у регіоні.
Крім того, ефіопський уряд тоді оголошував про наміри усунути від влади в Тиграї НФВТ: партія раніше публічно критикувала наміри центральної влади змінити політичну систему в країні, що ґрунтується на етнічному представленні населення.
Гуманітарні та правозахисні організації звинувачували всі сторони конфлікту в численних порушеннях прав людини й масових убивствах, зокрема проти цивільного населення.
ООН 2021 року повідомляла, що майже шість мільйонів людей (близько дві третини населення Тиграю) потерпають через продовольчу катастрофу, зокрема 350 тисячам людей загрожує голод.