Уряд Мальти визнали відповідальним за вбивство журналістки-розслідувачки, яка викривала політиків на корупції
Слідство визнало уряд Мальти відповідальним за вбивство журналістки Дафни Каруани Галіції у 2017 році. Топпосадовці створили «атмосферу безкарності», що і призвела до вбивства.
Про це повідомляє Times of Malta.
Публічне розслідування вбивства журналістки почалося у 2019 році. На розслідуванні наполягав син Каруани Галіції Пол.
Упродовж двох років слідчі заслухали десятки свідків, зокрема політиків і журналістів. У результаті опублікували звіт на 437 сторінок, у якому вказали: «Держава має нести відповідальність за вбивство».
Слідство не знайшло доказів, що уряд безпосередньо причетний до вбивства, однак вказало, що держава «створила атмосферу безкарності».
«Від найвищих ешелонів вона (безкарність — ред.) поширилась на інші установи: поліцію та інші органи, що призвело до краху верховенства права», — йдеться у звіті.
Згідно з розслідуванням, держава не визнавала реальних ризиків для життя Галіції та не намагалася зменшити ці ризики. Слідство ж переконане, що вбивство Галіції пов'язане саме з її журналістською діяльністю. Наприклад, вона звинувачувала вже експрем'єра Джозефа Муската у причетності до Витік конфіденційної інформації юридичної фірми Mossack Fonseca, яка спеціалізується на роботі з офшорами. Цей витік вперше розкрив інформацію про активи та власність політиків та інших публічних діячівПанамських документів. Слідство вважає, що вже тоді було зрозуміло, що журналістка могла матеріалами зіпсувати плани бізнесу або уряду і через це на неї тиснули.
Також у звіті вказали, що після публікації матеріалів Панамських документів не намагалися захистити від нападів.
Що відомо про вбивство?
Дафна Каруана Галіція була відома розслідувачка корупційних справ, зокрема щодо посадовців та політиків Мальти. У 2017 році автівку журналістки підірвали, коли вона перебувала за кермом.
Як пише «Радіо Свобода», через журналістську діяльність Галіції проти неї подали десятки позовів, а незадовго до загибелі її двічі заарештовували.
Тодішній прем'єр-міністр Мальти Джозеф Мускат, який також став одним із фігурантів корупційних розслідувань, засудив її вбивство, назвавши його «варварським нападом на свободу преси».
«Усі знають, що Каруана Галіція була суворим критиком щодо політиків, а також мене особисто, але цей варварський вчинок не можна виправдати», — сказав він.
У грудні 2019 року Вінсента Маската, а також братів Жоржа та Альфреда Деджорджіо заарештували. У 2019 році під час спроби втекти з Мальти заарештували бізнесмена Йорґена Фенека.
У лютому 2021-го Маскат визнав свою провину в організації вбивства й отримав 15 років ув'язнення. Інші фігуранти ще очікують на суд.
У 2019 році низка міністрів, зокрема й прем'єр-міністр Джозеф Мускат, пішли у відставку через підозру у зв’язках з людьми, що причетні до вбивства Галіції.