Уряд ухвалив нову процедуру експорту агропродукції до 5 країн ЄС. Які зміни?

Україна протягом 72 годин напрацювала і представила Європейській комісії план дій щодо контролю за експортом агропродукції до Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії та Болгарії. Уряд уже схвалив нову процедуру, яка врегулює експорт чотирьох культур.

Про це повідомив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський під час онлайн-виступу на засіданні аграрного комітету Європарламенту.

Нова процедура передбачає, що чотири культури — кукурудза, ріпак, соняшник, пшениця, — які експортуватимуть до цих п'яти держав, мають отримати ліцензію Мінекономіки за погодженням із Мінагрополітики. Сольський вважає, що така пропозиція має «розрядити ситуацію».

Україна зобов’язалася погоджувати з Єврокомісією та з країнами-імпортерами необхідний перелік і обсяг аграрної продукції із цих чотирьох культур, а вони зі свого боку визначатимуть, чи готові приймати ці культури, коли та в яких об’ємах.

Лише після цього українські підприємства отримають дозвіл на експорт тієї чи іншої продукції. Тобто Україна контролює свій експорт і погоджує його з країнами, які приймають його, пояснив Сольський.

«Ми віримо, що така схема роботи задовільнить усі сторони. І навіть ті три країни, які зараз виступають проти українського аграрного експорту, також доєднаються до цього плану. Оскільки у всіх нас одна мета — перемога у цій страшній війні. А для цього має бути взаєморозуміння і взаємопідтримка між нами», — заявив міністр.

Що передувало?

Єврокомісія вирішила не продовжувати обмеження щодо української продукції, які мали тривати до 15 вересня. Натомість Україна зобов’язалася затвердити контроль за експортом чотирьох груп товарів — пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику, — щоб запобігти ринковим спотворенням у сусідніх країнах.

А втім, це все одно не влаштувало Угорщину, Польщу та Словаччину. Вони втрьох оголосили, що попри рішення Єврокомісії односторонньо продовжують заборону на імпорт українського зерна. На тлі цього Україна подала позови до Світової організації торгівлі проти цих трьох країн.

Румунія тим часом погодилася з компромісом Єврокомісії та заявила, що очікує від України презентації плану дій щодо заходів контролю за експортом зернових. Парламент Болгарії також зняв заборону на імпорт українського зерна, через що у країні почалися протести фермерів.

Як зазначили в Мінекономіки України, Словаччина просто продовжила попередню заборону ЄС на чотири групи товарів. Польща ввела додаткові заборони на українське борошно та корми. А Угорщина пішла ще далі, заборонивши 25 продуктів, про які раніше не йшлося, зокрема м’ясо.