Уряд закликають відтермінувати зміну правил щодо ввезення гумдопомоги. У чім річ?
На сайті уряду відкрили петицію із закликом відтермінувати внесення змін щодо ввезення гумдопомоги, які набудуть чинності вже 1 грудня. Автори звернення заявляють, що через нововведення час отримання необхідної гумдопомоги збільшиться в кілька разів.
Про це йдеться в тексті петиції.
У вересні уряд ухвалив зміни щодо пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану. Так, уже з 1 грудня волонтери мають реєструватися в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги та через автоматизовану систему вносити дані про гумдопомогу.
Товари з-за кордону будуть визнаватися гумдопомогою після присвоєння унікального коду. Мінсоцполітики пояснює: після внесення в систему даних про товари, які планується завозити, буде автоматично формуватися декларація. І після цього не треба ніяких гарантійних листів, довідок, запитів, планів про розподіли та інших бюрократичних документів.
Ввозити гумдопомогу можна упродовж 30 днів із дати створення відповідної декларації. Зареєстровані в системі товари, які не ввезли до України протягом 90 днів, втрачають статус гумдопомоги.
Отримувач допомоги має в електронному кабінеті подати звіт щодо кожного переліку ввезених товарів, до повного їх розподілу. Звіт треба подавати до 15 числа наступного місяця після внесення даних про митне оформлення гумдопомоги.
«Ввозиш допомогу. Узагальнено показуєш, де і скільки допомоги роздано. Це і є твій новий звіт», — пояснює Мінсоцполітики.
Якщо впродовж 90 днів не подати звіт про задекларовану гумдопомогу, то такі товари вважатимуться використаними не за цільовим призначенням. У такому випадку отримувача гумдопомоги автоматично блокуватимуть у Єдиному реєстрі. Також у реєстрі блокуватимуть, якщо щодо волонтера є судове рішення про порушення законодавства про гумдопомогу. Повторно зареєструватися можна буде не раніше, ніж через шість місяців.
Чому волонтери незадоволені?
Автори петиції заявляють, що через ці зміни час отримання гуманітарної допомоги, навіть у випадку, коли всі етапи нової процедури пройшли за планом і не було ніяких затримок, збільшиться в кілька разів.
«На момент надання гуманітарної допомоги існує досить висока ймовірність того, що набувач гуманітарної допомоги вже не буде її потребувати з різних причин, в тому числі того, що його просто не буде в живих», — ідеться в тексті.
Як приклад, автори петиції зазначають, що під час ввезення товарів тактичної медицини начебто треба буде отримати запит від військових із печаткою та підписом, який підтверджує потребу в наданні такої допомоги, «що в 90% випадків неможливо».
«У цій петиції ми опустили дуже багато деталей як, наприклад, категоризації гуманітарної допомоги та перетин кордону для товарів подвійного призначення, але цими прикладами ми хочемо надати вам можливість зрозуміти які наслідки будуть після набрання чинності цієї постанови», — ідеться в тексті.
З-поміж негативних наслідків автори петиції називають припинення діяльності індивідуальних місій закордонних волонтерів, які привозять гуманітарну допомогу та самостійно доставляють її в небезпечні регіони для передання військовим і цивільним. А також — «повне зникнення» діяльності окремих волонтерів-фізичних осіб, які проводять точкові збори на власні рахунки фізосіб.
Окрім того, автори петиції бачать загрозу «створення монополії великих фондів, які попри свою значущість все одно не можуть покривати всі потреби, які не закриває держава станом на зараз».
Автори петиції закликають уряд відтермінувати внесення змін на 6 місяців, а тим часом сформувати робочу групу з врегулювання та розроблення «більш дієвого» порядку за участі Мінсоцполітики, громадських діячів, представників волонтерського руху в Україні та іноземних фондів.