Уряди 34 країн закликали МОК не повертати росіян та білорусів на Олімпіаду
Уряди 34 країн, зокрема Франції, яка приймає Олімпіаду у 2024 році, закликали Міжнародний олімпійський комітет (МОК) не допускати спортсменів із росії та Білорусі до змагань.
Про це йдеться в заяві, яку опублікував уряд Великої Британії 20 лютого.
У ній країни зазначили, що в росії та Білорусі спорт і політика тісно переплетені.
«У нас є серйозні занепокоєння щодо того, наскільки можливо для російських та білоруських олімпійців змагатися як "нейтрали", тобто за умов МОК не ототожнювати їх зі своєю країною, коли вони безпосередньо фінансуються та підтримуються своїми державами», — йдеться у заяві.
Підписанти додали, що «тісні зв’язки та приналежність» між російськими спортсменами і військовими «також викликають явне занепокоєння». Так, колективний підхід країн «ніколи не полягав у дискримінації лише за національною ознакою, але МОК має розв’язати ці серйозні проблеми».
Також країни додали, що поки перелічені фундаментальні проблеми та суттєва відсутність ясності й конкретних деталей щодо моделі «нейтралітету» не будуть розглянуті Міжнародним олімпійським комітетом, вони не погоджуються з тим, що російських і білоруських спортсменів слід повертати до змагань.
«Також зазначаємо, що росія та Білорусь власними руками можуть прокласти шлях для повноцінного повернення своїх спортсменів у міжнародну спортивну спільноту, а саме припинивши розпочату ними війну», — наголосили уряди.
Так, цю заяву підписали зокрема Австрія, Бельгія, Канада, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Японія, Південна Корея, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта й інші.
«Представники німецького, британського та американського урядів підписали лист, але саме включення Франції спричинить найбільший головний біль для МОК, адже Париж уперше з 1924 року прийматиме Олімпійські ігри», — зауважило видання Politico.
МОК заяву ще не коментував, хоча раніше цього місяця він заявив, посилаючись на поради експертів ООН з прав людини, що заборона спортсменам на основі їхніх паспортів «буде дискримінацією».
Що передувало?
25 січня МОК опублікував заяву, в якій закликав дозволити окремим російським і білоруським спортсменам, що не підтримують війну в Україні, брати участь у спортивних змаганнях під нейтральним прапором. Водночас в організації підтвердили, що санкції проти росії та Білорусі залишаються чинними: та території обох країн заборонено проводити міжнародні змагання.
У відповідь на це президент Національного олімпійського комітету України Вадим Гутцайт заявив, що Україна може бойкотувати Олімпійські ігри, якщо російським і білоруським спортсменам дозволять повернутися на міжнародні спортивні змагання. А втім, він наголосив, що це «крайній захід».
Президент України Володимир Зеленський звернувся з листами щодо цієї теми до президентів провідних міжнародних спортивних федерацій, а також до президента Франції Емманюеля Макрона, чия країна прийме Олімпійські ігри 2024 року.
Зеленський також заявив, що Україна розпочинає міжнародну кампанію, щоб не допустити російських спортсменів до змагань на Олімпіаді.
Низка країн, зокрема Польща та Велика Британія, вже засудили наміри МОК, а Данія навіть не виключила можливості бойкоту. Латвія також заявила, що поки триває війна росії проти України, вона не братиме участі в Олімпійських іграх разом зі спортсменами з рф та Білорусі.
Натомість МОК відкинув критику з боку України, назвавши її «наклепницькою».