Утекти від обмежень: куди українці можуть вирушити у відпустку за кордон найближчим часом?

Хоча сайт українського Міністерства закордонних справ ще від початку пандемії закликає всіх утриматися від поїздок за межі України без нагальної потреби, ми ж розуміємо, як сильно ви (і ми) вже скучили за морем, улюбленими містами, аеропортами й за враженнями.

Тож якщо дуже хочеться і ви готові виконати всі умови для перетину кордону — куди реально можна зараз мандрувати? Або хоча б спланувати відпустку на майбутнє? Розбираємося, які країни нині «відкриті» для українців і куди можна потрапити.

«Хочу поїхати за кордон: що мені треба знати?»

Що б ви не прочитали у цьому тексті, не забувайте, що коронавірусна ситуація часом змінюється вкрай динамічно: кордони можуть раптово закрити з огляду на небезпеку нового штаму COVID-19, а уряди країн — посилити карантинні обмеження. Там, де ще вчора ПЛР-тест після прильоту був необов’язковим, він може несподівано знадобитися.

Минулий рік змусив нас добряче повправлятися у стресостійкості стосовно планування мандрівок: кількість напрямків для них була вкрай обмеженою, а з несподіваним закриттям кордонів придбані завчасно квитки й путівки «згорали» або відкладалися на невизначений термін. І попри все це, навіть сьогодні найкращою ідеєю буде завчасне планування поїздки, так вибір квитків, готелів, можливостей буде більшим. Та й варто врахувати час на ПЛР-тест та очікування його результатів, якщо його вимагає країна в’їзду.

Головне, що вам потрібно зробити на етапі обрання напрямку мандрівки, — відкрити інтерактивну мапу МЗС й уважно ознайомитися з умовами в’їзду до країни призначення (ми спростили вам це завдання та нижче узагальнено переповіли, про що йдеться у примітках до мапи). Також важливо перевірити особливості карантинних заходів у країні, куди вирушаєте. Бо ж пересуватися між регіонами чи містом з низкою обмежень — таке собі задоволення.

Будьте готові, звісно, до універсальних карантинних умов (про які, власне, доводиться пам’ятати й удома). Через обов’язкове дотримання соціальної дистанції на вхід до музею чи церкви, ймовірно, доведеться зачекати надворі (хоча черг із туристів зараз поменшало практично всюди), а сніданок на відпочинку в режимі all inclusive більше не можна накладати самостійно. Ну і важлива формальність: після приземлення вас найімовірніше попросять заповнити декларацію про стан здоров’я.

Оскільки вакцинуватися поки що пощастило небагатьом українцям, головною умовою для в’їзду має бути негативний ПЛР-тест на коронавірус (але не скрізь). ЄС взагалі поспішає запровадити так звані «ковід-паспорти», щоби прискорити відкриття кордонів усередині співдружності. Попередній проєкт такого рішення обіцяють роз’яснити уже в березні. А втім, України це поки не стосується, адже більшість країн ЄС поки для нас закриті.

Пастухи повертають свою худобу до села поблизу Лойбор Сірет, Танзанія, 5 липня 2019 рокуAP/Jerome Delay

Куди можна просто взяти квитки й летіти вже (без тесту)?

Насправді таких країн доволі мало, і більшість із них навряд чи належать до переліку тих, де може відбутися ваша омріяна відпустка. Наприклад, без жодних обмежень українці можуть рушати до багатьох країн Африки — у Нігерію, Уганду, Того, Центральноафриканську республіку, Замбію, Малаві, — а також у Сомалі, Ірак та Іран.

А втім, є в цьому переліку й ті, якими останнім часом зацікавились українці — наприклад, Кенія й Танзанія. Але, плануючи мандрівку до Африки, варто мати на увазі, що небезпека полягає не лише в коронавірусі. Для в’їзду до деяких країн необхідно зробити щеплення й від інших хвороб — наприклад, проти жовтої лихоманки, холери чи малярії. Для кожної країни набір свій.

Танзанія була одним із найулюбленіших туристичних напрямків цієї зими. Звісно, вона може бути варіантом, якщо вас не налякала нещодавня історія з українськими туристами, які на кілька днів застрягли на найпопулярнішому курорті країни — острові Занзібар — через несправність літака. До слова, щодо перебування Танзанії у «зеленій» зоні насторожує один факт: офіційно в цій країні коронавірусу взагалі немає через те, що статистику інфікованих не публікують уже десятий місяць поспіль. Та й до заходів безпеки на курортах ставляться не дуже відповідально.

Для Кенії, так само як і до Непалу й Корейської Республіки, треба мати візу. А от до Оману в’їзд без віз та обмежень, але перебувати на території країни туристові дозволено не більше 14 днів. Можна летіти й до Мексики: ПЛР-тест для в’їзду не потрібен, водночас країна посилила міграційний контроль, тож є ризик не отримати дозвіл на в’їзд. А навіть якщо отримали, все одно не факт, що на територію Мексики вас впустять, попереджає МЗС.

Зі справді хороших новин: у переліку країн, куди можна їхати без обмежень і ПЛР-тесту, усе-таки є декілька європейських. Це Албанія, Чорногорія та Північна Македонія.

Нова канатна дорога в районі Куаутепек на півночі Мехіко у Мексиці, 4 березня 2021 рокуAP/Rebecca Blackwell

Куди я можу вирушити, якщо я готовий/а зробити ПЛР-тест?

Тут вибір значно більший. Серед трендових напрямків із доволі лояльними умовами в’їзду для туристів — Єгипет і Туреччина. Від грудня минулого року умови в’їзду до Туреччини, щоправда, стали дещо жорсткішими. Щоби зайти в літак до турецьких курортів, необхідний негативний ПЛР-тест, зроблений не пізніше, ніж за 72 години до вильоту. Згодом такі самі умови висунули й для мандрівників, які прибувають наземним чи морським транспортом.

На тлі туристичного буму влада Туреччини на початку березня вирішила послабити наявні карантинні обмеження всередині країни — дозволила відкрити заклади харчування та скасувала комендантську годину. Водночас лікарі почали бити на сполох. Мовляв, епідеміологічна ситуація лише погіршується, ще й з’явився новий ризик — мутований коронавірус, — натомість політичні та економічні інтереси не мають «переважати над людським життям і наукою».

Влітку українських туристів прийматимуть Болгарія та Сербія — теж за наявності негативного тесту на коронавірус. Щоправда, варто врахувати, що в’їхати до Сербії з території Албанії, Боснії й Герцеговини, Болгарії, Північної Македонії та Чорногорії не вийде.

У «зеленій» зоні для українців і Велика Британія (хоча з огляду на поширення нового штаму коронавірусу МЗС не дуже підтримує ідеї поїздок туди), але там доволі великий перелік вимог до мандрівника. Крім обов’язкових ПЛР-тестів, ще й обов’язкова десятиденна самоізоляція та заповнення онлайн-форми з контактними даними про те, де саме ви її відбуваєте. На другий та восьмий день самоізоляції доведеться знову зробити тест (своїм коштом, певна річ), місце на який треба бронювати ще до прибуття. Спроба уникнути процедури обійдеться дорого: штрафи за порушення умов карантину в Британії стартують від 10 тисяч фунтів стерлінгів.

Сніг накриває площу Параду кінних гвардійців у Лондоні, 8 лютого 2021 рокуAP/Kirsty Wigglesworth

Серед країн, які нещодавно відкрили свої кордони та, найімовірніше, стануть суперпопулярними туристичними напрямками для українців, — насамперед Грузія. Після місяців суворого карантину обмеження на міжнародні авіаперельоти нарешті зняли — від 1 березня українці можуть мандрувати до Грузії, але тільки авіатранспортом. Якщо немає змоги пред’явити підтвердження щеплення (підходить навіть російським «Спутником V»), іноземцям із собою неодмінно треба мати результати ПЛР-тесту, зробленого не пізніше, ніж за 72 години до прибуття. На третій день після приїзду до країни доведеться знову зробити ПЛР-тест своїм коштом. Вартість — від 100-150 ларі (приблизно від 830 до 1250 грн).

Власне, на цьому вичерпується перелік європейських країн, що з нетерпінням очікують українців на відпочинок. Безвізом із ЄС найближчим часом нам скористатися не випаде нагоди.

Є й інші, проте більш екзотичні альтернативи. Взимку дуже популярними серед українців були Мальдіви (які за два місяці 2021-го відвідало понад 12,5 тисяч українців). Єдиною умовою в’їзду туди є негативний результат тесту на коронавірус, який турист здає не пізніше, ніж за 96 годин до прибуття. Але у посольстві України в Індії (яке відповідає за захист українців і на Мальдівах, хоча до самої Індії в’їзд поки заборонено) радять поки від мандрівок туди утриматися: деякі острови там можуть закрити на жорсткий карантин разом із туристами, якщо виявлять бодай один підтверджений випадок COVID-19.

Із кінця грудня українці можуть вирушати на Шрі-Ланку, але під час оформлення візи треба оплатити обов’язковий страховий поліс від ланкійської компанії вартістю 12 доларів. Крім тесту перед вильотом, доведеться здати один або кілька тестів на COVID-19 під час перебування в країні. І це не все: після прибуття до Шрі-Ланки туристи мусять відбути 14-денний карантин у спеціальних Safe & Secure готелях із обмеженою кількістю місць.

Буддійський чернець піднімається сходами повз статуї в пустельному храмі у день святкування народження Будди, Коломбо, Шрі-Ланка, 7 травня 2020 рокуAP/Eranga Jayawardena

Але й це ще не все, адже для туристів на Шрі-Ланці передбачена низка незвичних вимог. Наприклад, їм заборонено контактувати з місцевим населенням, за бажання переселятися до інших готелів та відвідувати визначні місця не в чітко передбачені для них години.

До США українцям теж дозволено в’їжджати — але тільки за наявності негативного тесту на коронавірус і тільки тим громадянам України, які не відвідували країни Шенгенської угоди, КНР, Бразилію, Іран, ПАР упродовж попередніх 14 днів. Повторний тест на COVID-19 та щонайменше семиденна ізоляція — рекомендована норма, якщо вірити інформації на сайті українського МЗС.

Насамкінець про очікування, які не здійснились. Одне з найбільших розчарувань наразі — Кіпр, який обіцяв відкрити кордони для українців та мандрівників зі ще 55 держав, але вирішив поки цього не робити. Влада республіки поділила країни на чотири категорії з урахуванням епідеміологічної ситуації. Умови для кожної категорії різняться. Найбільше пощастило людям із «зеленої» зони: витрати на ПЛР-тести для них покриватиме уряд Кіпру. Українцям же для в’їзду потрібен спеціальний дозвіл — і на додачу ще й 14-денний карантин. Позитивних прогнозів для українців поки не дають, проте переглядати правила в’їзду до Кіпру обіцяють щотижня.