Уявлення про щастя залежить від країни проживання. Для України — ближча модель індивідуального, а не колективного щастя
Американські науковці заявили, що уявлення про те, що таке щастя, залежить від країни, у якій проживає людина, та від того, які цінності у цій країні важливі.
Відповідне дослідження опублікували у Plos One.
Зазвичай під час дослідження щастя вчені використовують західну модель сприйняття цього поняття, уникаючи інших концепцій. У західній концепції у пріоритеті — незалежність людини та її особисті досягнення. Натомість існує також східна концепція щастя, яка концентрується на гармонії з людьми навколо та соціальних контактах.
Американські науковці вирішили опитати 15 358 людей із 63 країн світу, зокрема й з України, щодо того, яка концепція щастя їм ближча. Вони попросили учасників заповнити два тести: перший — це шкала суб'єктивного щастя, яку розробили у США, інший — шкала взаємозалежного щастя, яку придумали в Японії.
Шкала суб'єктивного щастя містила чотири питання, на які учасники мали відповісти за 7-бальною шкалою. Наприклад: «У порівнянні з більшістю своїх однолітків, я вважаю себе...» Відповідь 1 означає менш щасливим, 7 — більш щасливим.
У шкалі взаємозалежного щастя було 9 питань, на які потрібно відповідати за 5-бальною шкалою. Наприклад: «Я вважаю, що я настільки ж щасливий, як люди навколо мене». Де 1 — «категорично не погоджуюся», а 5 — «повністю погоджуюся».
Які результати?
Як бачимо, головна відмінність двох концепцій у тому, що «суб'єктивне щастя» передбачає незалежне задоволення життям, а «взаємозалежне» — колективне задоволення. У так званій західній моделі одним із показників щастя є самоповага, а у східній важливіша гордість за родину та друзів, ніж за себе.
Результати опитування підтвердили, що концепція про взаємозалежне щастя більше підходить людям, які проживають у східних країнах, зокрема Азії. Концепція суб'єктивного щастя ближча для жителів Європи, Північної та Південної Америки.
У середньому жителі Європи, зокрема й Східної, надавали перевагу концепції суб'єктивного щастя, а не взаємозалежного. Українці майже однаково підтримували концепції індивідуального та колективного щастя, але суб'єктивному надавали більше переваги.
Крім того, результати показали, що жодна з цих концепцій не близька країнам Африки, тому надалі потрібно досліджувати уявлення про щастя у людей цього регіону.