В Африці знайшли сомалійську слонову землерийку, яка начебто вимерла 50 років тому. Гляньте, яка вона мила!

Група вчених зі США та Джибуті знайшла в Африці сомалійську слонову землерийку, або стрибунця. Представників цього виду не знаходили щонайменше 50 років, а тому припускали, що вони могли вимерти. Тепер же вченим вдалося дослідити ареал мешкання цих стрибунців та їхній родовід.

Про це йдеться в науковій публікації у виданні PeerJ.

Стрибунцеві, або «слонові землерийки» — це родина африканських ссавців, що стрибають. Це унікальні тварини, еволюція яких досі достеменно не відома. У спокійному стані вони рухаються на чотирьох лапах, але в разі небезпеки стрибають на двох задніх подібно до кенгуру. Звідси й назва «стрибунцеві».

Слонові землерийки поширені на Африканському континенті, більшість видів досить детально вивчені. Утім сомалійський вид (його відмінні риси — обведення довкола очей і китиця на хвості) тривалий час лишався одним із найзагадковіших. З початку 1970-х років ученим не вдавалося знайти жодного живого виду сомалійських стрибунців, а відсутність даних про тварин не дозволяла навіть достеменно встановити їх природоохоронний статус.

Steven Heritage et al./PeerJ

Більшість донедавна доступних про сомалійського стрибунця даних — це аналіз решток тварини або музейних експонатів (їх, до слова, у світі не більше чотирьох десятків). Група вчених під керівництвом Стівена Герітеджа з Дюкського університету США стверджує, що тварину їм вдалося виявити Джибуті.

Джибуті — сусідню із Сомалі країну — обрали тому, що складна військово-політична ситуація в Сомалі не дозволяє безпечно здійснювати там дослідження. З’ясувалося, що сомалійські слонові землерийки мешкають і там. Так ареал їхнього мешкання розширився — і, ймовірно, може бути збільшений ще на Ефіопію, вважають автори.

Аналіз ДНК дозволив ученим уточнити родовід сомалійських стрибунців. Тварини могли населяти територію Африканського рогу ще 5,4 мільйона років тому. А їхні «предки» взагалі могли з’явитися там понад 20 мільйонів років тому. Як підсумок, автори дослідження вважають, що підстав вважати сомалійських стрибунців видом під загрозою зникнення немає.