«В аптеках не знайдено». Куди поділися вакцини від грипу і чи можна ще зробити щеплення
В Україні сезонне щеплення від грипу традиційно не має значного попиту — з року в рік його роблять менше одного відсотка населення. Але цього року на вакцини від грипу — підвищений попит, і чимало людей нарікають на те, що знайти їх складно або майже неможливо.
hromadske з’ясувало, чи справді це так і на що сподіватися тим, хто не встиг зробити щеплення.
Імунітет на рік
«Година слави» для вакцин від грипу щороку випадає на жовтень і листопад. Саме в цю пору про них найбільше говорять, їх шукають та, зрештою, застосовують. На грип найбільше хворіють узимку, а найкращий із відомих способів захиститися — це щеплення.
Зазвичай більшість із тих, хто вакцинується від грипу, роблять це до початку зими. По-перше, тоді вакцини легше знайти, а по-друге, минає два тижні перш ніж вакцина починає захищати організм від вірусу.
Але імунітету після щеплення вистачає лише на один сезон. Наступного будуть інші штами вірусу, і вакцина має відповідати саме їм, інакше вона просто не зможе захистити. Міністерство охорони здоров’я перед початком епідемічного сезону схвалює вакцини конкретних виробників, і після цього вони надходять в Україну.
Минулого року вакцини з’явилися на початку жовтня, а приблизно за два місяці, на початку грудня, в Києві їх ще можна було придбати в аптеках, хоча треба було пошукати.
Скільки вакцин у нас є
Цього року в Україні схвалено чотири вакцини від грипу. Це «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Санофі Пастер», Франція) та «Джисі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея) — обидві чотиривалентні (захищають від чотирьох штамів вірусу). А також тривалентні — «Джисі Флю» та «Інфлувак» («Абботт Біолоджікалз Б.В.», Нідерланди).
Загалом це 665 тисяч доз, із яких 500 тисяч (75%) припадає на «Ваксігрип Тетра», а решта 25% — на трьох інших виробників. У другій половині жовтня «Санофі» всі свої пів мільйона доз передала дистриб’юторам і в цьому сезоні не планує додаткових поставок. Це означає, що на ринок вже надійшло майже стільки вакцин, скільки було завезено за весь минулий сезон (542 тисячі доз).
Щеплення ще можна зробити
Попри це зробити щеплення від грипу наразі не так просто. Кілька великих комерційних клінік у Києві кажуть, що використали закуплені вакцини і більше щеплення від грипу в цьому сезоні не робитимуть. Деякі інші формують «лист очікування» і говорять, що ще розраховують на поставки «Ваксігрип Тетра», але коли саме — уточнити не можуть.
Зрештою, принаймні два комерційні медзаклади в столиці на момент підготовки тексту проводять щеплення від грипу за ціною 909 і 1100 гривень. Крім вартості вакцини, сюди входить обов’язковий огляд лікаря, який має дати дозвіл на вакцинацію.
Теоретично вакцинація від грипу може обійтися приблизно втричі дешевше, якщо купити вакцину самостійно в аптеці і зробити щеплення в сімейного лікаря. Але сьогодні це практично неможливо.
«Особливість цього сезону полягає в тому, що вакцин від грипу майже не було, або було дуже мало в аптеках», — каже Анастасія Шелевицька, лікарка медичного центру «Педіатрія з любов'ю».
Це підтверджують і результати пошуку вакцин за допомогою мобільних додатків та спеціальних пошукових сайтів.
До чого тут епідемія COVID-19
Частковий дефіцит вакцин може пояснюватися підвищеним попитом, що підтверджують лікарі та учасники ринку. У клініці «Медіком» розповідають, що перші дзвінки з питаннями щодо вакцини вони почали отримувати ще влітку, коли люди зазвичай про грип навіть не думають.
«Попит залишається високим, і, на жаль, ми не можемо вакцинувати всіх охочих. Інформація про нові поставки вакцини постійно змінюється — намагаємося тримати на контролі», — розповідають в адміністрації клініки, і додають, що цього року навіть не рекламували кампанію з вакцинації.
Лікарі вважають, що підвищений попит на вакцини від грипу пов'язаний із епідемією COVID-19. Оскільки від нього схваленої для використання вакцини ще немає, люди прагнуть зменшити ризики для здоров’я хоча б за рахунок щеплення від грипу. На підтвердження цього Анастасія Шелевицька наводить той факт, що цього сезону багато пацієнтів вакцинуються від грипу вперше в житті.