Схоже, у мене коронавірус: що робити? Пам’ятка від hromadske

Уже близько 9 місяців Україна бореться з COVID—19. За цей час ми дізналися про вірус більше, змінилися деякі поради та алгоритми. Однак і досі за перших ознак хвороби можна розгубитися і не знати, що робити далі. Ми оновили нашу пам’ятку і розповідаємо: що робити, якщо ви підозрюєте в себе коронавірус.
З'явилися перші симптоми: що далі?
Якщо у вас з'явилася слабкість, підвищилася температура, болить горло, заклало ніс або різко зник нюх — залишайтеся вдома і телефонуйте сімейному лікарю. Йому треба детально описати всі симптоми.
Якщо вам зовсім зле — температура вище 38, не збивається, ускладнене дихання — телефонуйте у «швидку» (103).
У МОЗ радять звертатися одразу в регіональне відділення «швидкої». Якщо ж «швидка» з якихось причин приїжджати відмовляється, необхідно звертатися в Центр екстреної медичної допомоги вашого міста. Крім того, у такому разі в МОЗ радять звертатися на «гарячу лінію» 0 800 60 20 19 — там оформлять заявку на екстрену медичну допомогу як термінову.
Ваш сімейний лікар або лікарі «швидкої» вирішать, чи треба вам ізолюватися чи госпіталізуватися, призначать лікування. Також вони можуть призначити безкоштовний тест на коронавірус. Однак у приватній лабораторії тест на COVID-19 можна зробити й без призначення сімейного лікаря.
Що робити, якщо декларації з сімейним лікарем немає?
Якщо у вас досі немає декларації з сімейним лікарем, як-от у міністра охорони здоров'я Максима Степанова, — потрібно звернутися на «гарячу лінію» МОЗу за номером 0 800 60 20 19.
Оператор продиктує номери сімейних лікарів, які доступні за вашою адресою. Якщо запропонований з «гарячої лінії» лікар відмовляється вас лікувати, слід знову звернутися до МОЗу.
Невдовзі отримати консультацію сімейного лікаря можна буде через ту ж «гарячу лінію». МОЗ уже набирає для цього лікарів і планує запустити таку можливість до кінця листопада.
У якому випадку точно мають відправити на тест?
Якщо ви контактували з хворими на COVID-19, які були без засобів індивідуального захисту, то сімейний лікар зобов'язаний відправити вас на безкоштовний тест. На гарячій лінії МОЗу нам повідомили, що якщо сімейний лікар відмовляється призначати безкоштовний тест, можна апелювати до постанови Кабінету міністрів від 27.08.2020. Там зазначено, що самоізоляції підлягають особи, які мали контакт із пацієнтом з підтвердженим COVID-19.
Як самостійно викликати мобільну бригаду для тестування на COVID-19?
З 26 листопада пацієнти із симптомами COVID-19 можуть самостійно викликати мобільну бригаду, яка приїздить для забору зразків. Для цього необхідно зателефонувати за номером «гарячої лінії» МОЗ — 0 800 60 20 19. Поки що така ініціатива працюватиме у тестовому режимі, але потім її планують інтегрувати на постійну основу.
«Якщо у вас є проблеми з викликом мобільної бригади, ви телефонуєте в контакт-центр, ми уже зв’язуємося з місцем, розв'язуємо цю проблему, щоб на місці вам зателефонували та викликали бригаду. Для цього ми з’єднали всі заклади охорони здоров’я, визначили відповідальних осіб, попросили зокрема органи місцевої влади, щоб визначили відповідальних осіб» — пояснив глава МОЗ.
Скільки чекати на результат ПЛР-тесту?
Термін очікування залежить від завантаженості лабораторій та регіону, в якому ви живете. У Києві зазвичай результат приходить швидше, ніж у регіонах.
У приватних клініках заздалегідь повідомляють, за скільки днів буде готовий результат — зазвичай це 1-3 доби.
Якщо сімейний лікар відправив хворого на безкоштовний тест, то його результат можна очікувати й довше.
Чи всі хворі на COVID-19 обов'язково мають робити КТ?
Ні. Якщо людина легко переносить хворобу та не має показань до госпіталізації, комп'ютерна томографія (КТ) в такому випадку не виправдана.
КТ — метод рентгенівського сканування, під час якого людина отримує радіаційне випромінювання. За допомогою комп'ютерної томографії можна визначити стан будь-якого органу в організмі, виявити тромби, пухлину тощо. Роблячи звичайний рентген органів грудної клітки на сучасному апараті, пацієнт отримує приблизно 0,02 мЗв, а якщо це комп'ютерна томографія тієї самої частини тіла — приблизно 4-7 мЗв. Ці дози не вважають великими, однак упродовж життя людина робить декілька таких процедур, чим підвищує ризик шансів захворіти на рак.
«Бігти робити КТ, щоб дізнатися, чи є там пневмонія, не варто, адже при цьому людина отримує радіацію. Тому краще робити комп'ютерну томографію в тих випадках, коли вона справді необхідна. Зараз є пульсоксиметри, які бажано мати кожному хворому. Якщо сатурація 92% і нижче — це привід терміново звертатися до лікаря та навіть викликати “швидку”», — каже докторка медичних наук та представниця управління Академії сімейної медицини України Ірина Волошина.
Лікарка-інфекціоністка з Чернівців Ольга Кобевко каже, що КТ має назначати лише лікар і за потреби. Однак, за її словами, краще зробити УЗД (ультразвукову діагностику), яка дасть точні дані щодо стану легень, і людина не отримає випромінювання.
«Усе має призначати лікар, бо є також певні терміни, коли можна робити, а коли ще не варто. Через самолікування маємо багато проблем потім», — говорить Кобевко.
Призначення КТ виправдано, якщо:
- лікарю потрібна додаткова інформація, щоб визначитися, чи треба госпіталізувати пацієнта, який нелегко переносить хворобу;
- пацієнт перебуває в групі ризику: має ожиріння, цукровий діабет, серцево-судинні захворювання;
- необхідно відстежувати стан хворого, якщо людина вже перебуває в лікарні й медикам треба дізнатися, чи допомагає пацієнту лікування.
Легкий перебіг хвороби — це як?
Центр громадського здоров'я України зазначає, що легким перебігом хвороби вважають такі ознаки: нежить, підвищення температури до 38 градусів, яку можна контролювати жарознижувальними засобами, відсутність змін психічного стану (порушень свідомості, млявості), сухий кашель без ознак дихальної недостатності, відсутність шлунково-кишкових проявів (нудоти, блювання, діареї). Люди із симптомами хвороби мають залишатися вдома до зникнення клінічних проявів та отримання негативного результату лабораторних досліджень.
Коли людина найбільш заразна, а коли — навпаки?
Науковці проаналізували, що людина з коронавірусом, найімовірніше, може передавати хворобу на момент появи перших симптомів або ж упродовж п'яти перших днів після того, як вони з'явилися.
Дослідники кажуть: попри те, що неактивні фрагменти довго зберігаються в організмі, активних фрагментів вірусу немає вже через 9 днів після появи перших симптомів. Тому вчені зробили висновок, що більшість людей уже не надто заразні в цей період.
Що робити, щоб зменшити ризик зараження?
- регулярно ретельно мийте руки з милом протягом 20–40 секунд та обробляйте руки спиртовмісними (від 60%) антисептиками;
- не торкайтеся руками обличчя та слизових оболонок (очей, носа та рота) — це стандартний шлях потрапляння вірусу в організм через заражені поверхні (тому так важливо мити руки);
- під час кашлю і чхання прикривайте рот і ніс серветкою або згином ліктя, після цього серветку одразу викиньте, а руки вимийте;
- уникайте скупчення людей, а якщо ви таки опинилися там — надівайте маску і намагайтесь тримати дистанцію щонайменше 1–1,5 м від людей, які вас оточують;
- не їжте продуктів тваринного походження без термічної обробки;
- повноцінно харчуйтеся, регулярно робіть фізичні вправи, дотримуйтеся здорового сну.
- Поділитися: