В експертному центрі МОЗ розповіли, скільки випадків «побічки» після вакцинації Covishield зафіксували в Україні

З початку вакцинальної кампанії в Україні медики отримали 816 повідомлень про побічні реакції після щеплення Covishield ㅡ це всього 0,28% від усіх зроблених щеплень в країні. До того ж понад 99% цих випадків були несерйозними.

Про це повідомляє Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України.

Так, нові дані ДЕЦ показують, що кількість побічних реакцій після щеплення в Україні виявилась меншою, ніж вважалося раніше. Наразі цей показник складає 0,28%, хоча у першому звіті йшлося про 0,35%.

Загалом з початку вакцинації 24 лютого та до 4 квітня до центру надійшло 816 повідомлень про НППІ ㅡ несприятливі події після імунізації. До НППІ зараховують ускладнений перебіг післявакцинального періоду та післявакцинальні реакції та ускладнення.

Як зазначають у ДЕЦ, 99,1% цих випадків були несерйозними, а у 94,73% випадків прояви НППІ були передбаченими (тобто відповідали інформації в інструкції до препарату).

Так, найчастіше побічні реакції виявляли у пацієнтів від 31 до 45 років. Майже 68% людей, що скаржилися на «побічку», ㅡ жінки, ще 24,6% ㅡ чоловіки (у майже 7,2% випадків про гендерні дані невідомо).

Державний експертний центр Міністерство охорони здоров'я

Які побічні реакції можуть бути після вакцинації?

Найчастіше фіксують загальні розлади: підвищення температури, втомлюваність, слабкість, лихоманку, озноб, почервоніння, біль і набряк, оніміння у місці введення препарату. Ці реакції складають 66,83% від усіх скарг.

Окрім того, повідомлялось про випадки болі у м'язах та суглобах пацієнтів, головного болю, сонливості або безсоння, запаморочення тощо.

Решта побічних реакцій траплялись надзвичайно рідко: від 1,63% до 0,05% з усіх повідомлень, які отримали медики.

Вакцинація в Україні

Кампанія з вакцинації у нас стартувала 24 лютого. Наразі перше з двох щеплень зробили 320 263 людям, ще двоє завершили вакцинацію — отримали другу дозу.

Поки щеплення роблять вакциною CoviShield, яку розробили Oxford/AstraZeneca та яка виробляється в Індії. Фактично це та сама «оксфордська» вакцина, яку для локального індійського ринку випускає Serum Institute India. Поки що Індія призупинила експорт вакцини — за даними ЗМІ, через брак препарату в самій країні.

Також в Україну прибула перша партія китайської вакцини CoronaVac. Наразі препарат проходить лабораторний контроль.

Утім уряд отримав підтвердження про надходження додаткового мільйона доз вакцини від Pfizer/BioNTech у межах глобального механізму COVAX. А також влада заявила, що домовилася про постачання 10 млн доз вакцини Pfizer.