В ISW припустили, чому пригожин передумав штурмувати Москву
Бійцям очільника приватної військової компанії «Вагнер» євгена пригожина було б важко повністю захопити Москву або вести там тривалі бойові дії з наявним у них особовим складом і технікою.
Про це пише американський Інститут вивчення війни (ISW).
Двадцять п'ятого червня російські джерела повідомили, що перша колона «Вагнера», яка почала рух на Москву 24 червня, складалася із 350 одиниць техніки, зокрема дев'яти танків, чотирьох бойових машин піхоти «Тигр», реактивної системи залпового вогню «Град» і гаубиці.
Там зазначили, що три інші колони «Вагнера», які рухалися на Москву, мали відповідно, 375, 100 і 212 одиниць техніки, більшість із якої була неброньованими вантажівками, автомобілями й автобусами.
російські військові блогери 24 червня заявили, що колони, які рухалися у бік Москви, складалися із чотирьох тисяч бійців із 40–50 одиницями техніки, зокрема із протитанковим ракетним комплексом, танками Т-90М, бойовими машинами піхоти, системами протиповітряної оборони «Панцир» і РСЗВ «Град».
CNN повідомило 24 червня, що представники розвідки США й Заходу спостерігали, як «Вагнер» протягом кількох тижнів накопичував обладнання і боєприпаси для повстанців. Це вказує на те, що колони, ймовірно, складалися з найбільшої доступної сили «Вагнера».
«Наразі ISW не може підтвердити точний склад колон "Вагнера", хоча поточні звіти свідчать про те, що силам пригожина було б важко повністю захопити Москву або вести тривалі бойові дії з бійцями збройних сил росії, якби такі виникли», — зазначили аналітики.
Раніше ISW оцінювало, що пригожин, імовірно, шукав і не зміг заручитися військовою підтримкою для свого повстання, хоча, ймовірно, розраховував на це, коли вирішив штурмувати Москву.
«Можливо, пригожин став більш схильним до переговорів із Лукашенком через брак сил, які наближалися до Москви, а час для отримання потрібної військової підтримки для потенційного збройного конфлікту з міноборони рф закінчувався», — припускають в ISW.
Заколот, який не відбувся
Найманці пригожина 24 червня захопили військові об’єкти в Ростові, зокрема штаб Південного військового округу рф та аеродром, а також узяли під свій контроль військові об’єкти в місті Воронеж. Колона ПВК «Вагнер» була й у Липецькій області. російська влада вже готувалася до облоги Москви.
Президент росії володимир путін назвав дії пригожина «ударом у спину країні й народу» та сказав, що війська рф уже отримали наказ про «нейтралізацію заколотників». Президент росії у пошуках рішення телефонував до лідерів Білорусі, Туреччини, Казахстану й Узбекистану.
Зрештою під вечір 24 червня у самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка заявили, що власник ПВК «Вагнер» у розмові з Лукашенком погодився зупинити рух найманців на території рф. Згодом пригожин і сам підтвердив, що його найманці розвертають свої колони й ідуть у зворотному напрямку, «не доходячи 200 км до Москви».
У кремлі заявили, що кримінальну справу стосовно євгена пригожина припинять, він «піде до Білорусі», а «вагнерівців» влада не переслідуватиме за спробу заколоту. Гарантією того, що пригожин зможе піти до Білорусі, «є слово президента росії».