В Ізраїлі заявили, що не можуть постачати Україні свої системи ППО. У чому причина?
Ізраїль надсилає Україні гуманітарну допомогу, а також медичне обладнання, але відмовляється надавати будь—яку зброю, яку можна вважати летальною, включно з системами протиповітряної оборони.
Про це заявив міністр оборони Ізраїлю Бені Ганц, який полишає свою посаду, цитує Jerusalem Post.
«Зрозуміло, що навіть якщо ми вирішимо змінити нашу політику [щодо постачання озброєння Україні], неможливо спустошити наші запаси систем протиповітряної оборони», — сказав Ганц журналістам.
Крім того що Ізраїль не має виробничих потужностей для надсилання систем протиповітряної оборони, він також стурбований тим, що будь-яке передове озброєння, яке буде поставлене, може опинитися в руках Ірану.
Видання вказує, що заява посадовця прозвучала на тлі того, як Київ продовжує наполягати на тому, щоб Єрусалим постачав зброю до України, яка потерпає від російських ракетних ударів і атак безпілотників іранського виробництва.
Допомога від Ізраїлю
З початку повномасштабної війни в Україні Ізраїль не постачав Києву зброю та обмежувався відправленням гуманітарних вантажів та наданням медичної допомоги українцям, які постраждали внаслідок воєнних дій.
Відмову передавати Києву летальну зброю Бені Ганц пояснював «експлуатаційними обмеженнями та безліччю оперативних міркувань».
Водночас іноземні ЗМІ повідомляють, що Ізраїль надає Україні допомогу з розвідкою та запропонував допомогу в розробці систем раннього попередження атак.
Хоча Ганц неодноразово заявляв, що Ізраїль не зможе надати системи ППО, існує низка нелетальних систем, які можуть бути надані Києву, пише видання.
Так, Jerusalem Post із посиланням на джерела в оборонному відомстві вказує, що Ізраїль щодня розглядає можливості щодо надання допомоги Україні.
Позиція України
Почати постачання зброї Ізраїль просила українська влада. 18 жовтня глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що Київ скерує ізраїльському уряду офіційну ноту і попросить його невідкладно поставити системи ППО та розпочати «якісну співпрацю щодо отримання Україною відповідних технологій».
У листі до МЗС Ізраїлю зазначено, що Київ зацікавлений у «Залізній балці», «Барак-8», «Патріоті», «Залізному куполі», «Пращі Давида» або системі Arrow Interceptor, а також у підтримці в навчанні українських операторів.
«Якщо політика Ізраїлю справді полягає в тому, щоб послідовно протидіяти деструктивним діям Ірану, то Ізраїлю час відкрито стати на бік України», — сказав Кулеба.
Із закликом постачати озброєння Україні виступав і міністр Ізраїлю у справах діаспори Нахман Шай. Однак прем'єр-міністр країни Яїр Лапід назвав його точку зору приватною думкою, яка не збігається з офіційною позицією держави.