В Китаї розробили судинний імплантат із полімеру з «пам’яттю форми»
Китайські вчені розробили метод створення штучних судинних імплантатів, які забезпечують зростання природної тканини насвоїй внутрішній поверхні. Основою винаходу став полімер, щовідтворює заздалегідь задану форму під впливом тепла.
Група вчених з Шеньчженського інституту передових технологій Китайської академії наук розробила метод створення штучних судинних імплантатів, які забезпечують рівномірне зростання природної тканини на своїй внутрішній поверхні. Основою винаходу став полімер, що відтворює заздалегідь задану форму під впливом тепла.
Про це повідомляє журнал Advanced Functional Materials
Імпланти складаються з двох шарів, один з яких утворює каркас для клітин, а другий має ефект пам’яті форми та залишається плоским під час нанесення клітин при кімнатній температурі, але складається в трубку при нагріванні до температури людського тіла.
Складання імплантату під впливом температури Анімація з матеріалів дослідження Qilong Zhao et al./Advanced Functional Materials, 2018
Спочатку конструкцію обертають навколо скляної трубки потрібного розміру і нагрівають, завдяки чому полімер із пам’яттю форми «запам’ятовує» це положення.
Після чого при кімнатній температурі йому можна надати стабільну плоску форму, але при температурі людського тіла він повертається в задану форму.
Завдяки цьому дослідники можуть рівномірно нанести клітини тканини судин на внутрішню поверхню імплантату, а потім надати йому кінцеву форму. Адже основною проблемою судинних імплантатів є погана ендотелізація (обростання імплантату клітинами), та нерівномірний розподіл клітин на їхній внутрішній поверхні.
Схема будови імплантату Матеріали дослідження Qilong Zhao et al./Advanced Functional Materials, 2018
Для дослідження обростання імплантату дослідники вибрали ендотеліальні клітини вени пуповини людини. Через кілька днів після нанесення клітин вчені досліджували поверхню імплантату і з’ясували, що клітини почали поширюватися поверхнею, причому практично всі з них залишилися живі після 6 днів спостережень.
Це дослідження показало, що поверхня імплантату забезпечує як достатню міжклітинну взаємодію, так і їх взаємодію з поверхнею.
Всесвітня організація охорони здоров’я називає серцево-судинні захворювання найпоширенішою причиною смерті, від якої щорічно помирає 17,7 мільйона чоловік. Оскільки пересадка судин від донорів може викликати реакцію відторгнення, а донорських органів не вистачає на всіх пацієнтів, вчені розробляють штучні судинні імплантати.
Раніше ми розповідали про те, що хірурги успішно випробували на людях лікування травм спинного мозку стовбуровими клітинами.
А дослідники з Ньюкаслського університету у Великій Британії створили рогівку на 3D-принтері. Вчені використовували для друку біочорнила зі стовбурових клітин.