У марсіанській воді може бути достатньо кисню для існування бактерій — дослідження

Учені з Каліфорнійського технологічного інституту з’ясували, що концентрація кисню в солоних водах під поверхнею Марса може бути досить високою для того, щоб там могли існувати аеробні мікроорганізми.

Дослідники побудували термодинамічну модель розчинності кисню в воді з перхлоратами, хлоридами та сульфатами(солей, що виявили на Марсі), зокрема для переохолодженої рідини. Потім за допомогою кліматичної моделі червоної планети вони оцінили розчинність кисню в залежності від атмосферного тиску і температури.

Аналіз дозволив з’ясувати їм, що найбільші концентрації кисню можливі в полярних регіонах Марса, де цьому сприяють низькі температури — концентрація кисню там може сягати 0,2 моля на кубічний метр. Це на кілька порядків більше, ніж мінімально необхідна бактеріям концентрація(1 мікромоль на кубометр) і достатньо для потреб багатоклітинних організмів, наприклад, губок.

Отже, на думку вчених, якщо нещодавно знайдене підлідне озеро на Марсі колись поєднувалося з атмосферою, концентрація кисню в ньому також може бути достатньо високою для існування життя.

Кліматична модель Марса також дозволила вченим оцінити можливий вміст кисню в солоних розчинах в останні 20 мільйонів років. Автори статті пишуть, що з цих 20 мільйонів в останні п’ять мільйонів умови для досить високих концентрацій кисню в воді на Марсі були особливо вигідними, адже до цього періоду концентрація в середньому виходила у 200 разів меншою.

Автори статті також вважають, що їхні висновки можуть допомогти пояснити походження оксидів в породах на Марсі, знайдених марсоходами.

Раніше місія з дослідження Меркурія BepiColombo надіслала на Землю перші знімки