В обмін на «Шахеди» росія постачає Ірану кіберзброю — WSJ
В обмін на військову допомогу Ірану для війни проти України росія постачає Тегерану кіберзброю, зокрема засоби для цифрового спостереження.
Про це пише The Wall Street Journal із посиланням на ознайомлені джерела.
За словами співрозмовників видання, раніше москва довго опиралася обміну цифровими наступальними можливостями з Іраном, побоюючись, що вони згодом будуть продані в Це мережа, доступ до якої можливий лише через певне програмне забезпечення, налаштування чи авторизацію, часто з використанням нестандартних комунікаційних протоколів та портівдаркнеті.
Однак співпраця в кібергалузі між рф та Іраном активізувалася після того, як Тегеран продав росії дрони Shahed, ракети малої дальності, а також танкові й артилерійські снаряди.
WSJ зазначає, що Тегеран шукає допомоги в кібергалузі, а ще запитує про десятки елітних російських ударних вертольотів і реактивних винищувачів і про допомогу з його програмою ракет дальнього радіуса дії.
За даними джерел видання, від початку повномасштабного вторгнення в Україну росія надала Ірану засоби зв’язку й спостереження, а також пристрої для підслуховування, сучасні фотопристрої та детектори брехні. А ще москва, ймовірно, вже поділилася з Іраном більш передовим програмним забезпеченням, яке дозволить йому зламувати телефони та системи дисидентів і супротивників.
Як зазначає WSJ, ключовим постачальником кіберпослуг Ірану є російська компанія «Протей», яка має контракти з міністерством оборони рф.
Іран довгий час працював над розвитком своєї кіберзброї, а урядові хакери проводили кампанії з дезінформації, здійснювали атаки на ланцюги постачань і завдавали шкоди інфраструктурі в країнах-конкурентах, як-от США та Саудівська Аравія.
Іран та війна в Україні
Від початку повномасштабної війни Іран публічно декларував позицію нейтралітету та виступав за припинення вогню і політико-дипломатичне врегулювання. Однак країна постачає російським військам свої бойові дрони-камікадзе, уламки яких неодноразово демонстрували українські військові та посадовці. Окупанти намагалися замаскувати іранське обладнання під російською назвою «Герань-2».
У жовтні МЗС України офіційно звинуватило Іран у співучасті в злочинах росії проти України через російські удари по цивільному населенню та критичній інфраструктурі за допомогою дронів іранського виробництва. Але Іран відкидає звинувачення.
Попри це, у жовтні 2022 року іранські чиновники анонімно підтвердили для Reuters плани передати росії додаткові безпілотники та балістичні ракети класу «земля — земля». Вони також заперечили, що передання зброї порушує резолюцію Радбезу ООН, і заявили, що територія використання безпілотників — «це не проблема продавця».