В Одеській області скасували «регіональну мову». Вісім років цей статус мала російська мова

Одеський окружний адміністративний суд скасував рішення Одеської обласної ради про регіональну мову. З 2012 року цей статус мала російська мова. Однак ще два роки тому закон, який цей статус надавав, визнали неконституційним.

Про це повідомили громадський діяч Святослав Літинський та пресслужба суду.

Так, рішення Одеської облради про встановлення в Одеській області російської мови у статусі регіональної визнали протиправним та нечинним. Таке рішення суд ухвалив за позовом першого заступника прокурора Одеської області.

«Два роки ми стукали у ці двері... і вони відчинилися! Відтепер усі посилання на рішення обласної ради про впровадження регіональної мови є нікчемними», ㅡ написав Літинський у Facebook.

Раніше Одеський окружний адмінсуд ухвалив аналогічне рішення про регіональну мову в Одесі.

Статус «регіональної мови» в Україні

Статус російської мови як регіональної гарантував закон України «Про засади державної мовної політики», який набрав чинності 10 серпня 2012 року. Цей статус могла надавати місцева рада, якщо кількість носіїв цієї мови становить не менш як 10% від населення відповідного регіону, а в окремих випадках — й менше ніж 10%.

Але після визнання цього закону Конституційним судом неконституційним від 28 лютого 2018 року, навіть термін «регіональні мови» в Україні тепер не використовується.

Попри це «регіональні мови» фактично діють в окремих громадах Дніпропетровської, Закарпатської, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Херсонської та Чернівецької областей.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявляв, що окремі органи місцевого самоврядування досі ведуть діловодство «регіональною мовою» — а це пряме порушення чинного закону.