В ОП відмовилися реєструвати петицію про скасування «правок Лозового» — активісти
В Офісі президента відмовилися реєструвати петицію голови правління громадської організації «Центр протидії корупції» Віталія Шабуніна про повне скасування «правок Лозового».
Про це йдеться на сайті ЦПК.
«Це ще один доказ того, як в ОП продовжують чіплятися за "правки Лозового-Іонушаса", аби й надалі рятувати своїх корупціонерів, як раніше врятували ними Олега Татарова», — заявив Шабунін.
У ЦПК зазначили, що петиція була подана після того, як Рада проголосувала за неї 8 грудня, приблизно о 16:00. За кілька годин стало відомо, що президент Володимир Зеленський уже підписав законопроєкт.
«Саме через той факт, що президент уже підписав законопроєкт, в ОП й вирішили відмовити в реєстрації петиції», — йдеться у повідомленні.
Водночас активісти кажуть, що у своїй петиції передбачливо вказали й інший варіант розвʼязання проблеми для президента — використати своє конституційне повноваження та подати власний законопроєкт для скасування «правок Лозового», визначивши його невідкладним.
У ЦПК кажуть, що зареєструють петицію повторно. У ній буде та ж пропозиція до президента — подати законопроєкт, який розвʼязує питання. Новий текст петиції має з’явитися на сайті ОП 14 грудня, якщо її зареєструють.
Що передувало?
Нагадаємо, Зеленський підписав ухвалений Радою закон, яким Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру виводять зі структури Офісу генерального прокурора та організовують в окремий орган прокуратури.
У «Центрі протидії корупції» зауважили, що фінальна версія законопроєкту була підготовлена головою правоохоронного комітету Ради та нардепом від «Слуги Народу» Сергієм Іонушасом.
«Таким кроком Іонушас фактично допомагає уникнути відповідальності підозрюваним або обвинуваченим у корупції у понад 30 справах Національне антикорупційне бюроНАБУ і САП, включно з олігархом Ігорем Коломойським», — заявили у громадській організації.
Зокрема, правоохоронний комітет лишив у законопроєкті №10060 ключову норму «правок Лозового» — п. 10 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу.
«Посилаючись саме на цю норму, розвалюють усі корупційні справи. Без її скасування інші зміни просто не мають жодного сенсу», — кажуть у ЦПК. І додали, що зареєструють петицію до президента Зеленського з вимогою скасувати «правки Лозового» в повному обсязі.
«Ухвалена Радою ганебна версія законопроєкту — продукт президентської фракції. Після підписання законопроєкту в такому вигляді кожна закрита справа щодо корупціонера стане безпосередньою відповідальністю Зеленського», — пишуть у ЦПК.
Чому потрібно скасувати «правки Лозового»?
«Центр протидії корупції» заявив, що нині вимальовується тенденція до закриття справ з використанням «правок Лозового». Так, у жовтні 2023 року ВАКС закрив справу щодо «короля контрабанди» — одеського бізнесмена Вадима Альперіна. До цього за тією ж схемою закрили перший епізод справи «Роттердам+».
Юрист ЦПК Вадим Валько в коментарі hromadske припустив, що якщо правки повністю не скасують, відбудеться «справопад», коли провадження закриватимуть у суді одне за одним. Це буде щось схоже на те, як закривали справи про брехню в деклараціях і незаконне збагачення після рішення Конституційного суду у 2020 році.
Більше про те, як ці норми з’явилися в законодавстві, чому їх варто прибрати та що буде, якщо цього не станеться, читайте у нашому матеріалі.