Зеленський підписав євроінтеграційні закони
Президент Володимир Зеленський підписав закони, які потрібні для євроінтеграції: про збільшення штату НАБУ; про перевірки майна посадовців, набутого до публічної служби; про посилення незалежності САП та про нацменшини.
Про це зазначається в картках законопроєктів №10203-1, №10262, №10060 та №10288-1 на сайті Верховної Ради.
Раніше Зеленський заявляв, що до кінця 2023 року Україна ухвалить усі рішення, потрібні для старту переговорів про вступ України до ЄС.
Збільшення штату НАБУ
Закон передбачає збільшення граничної чисельності штату НАБУ з 700 до 1000 людей. Згідно з ним відбудеться поетапне проведення конкурсу на заміщення додаткових вакантних посад: по 100 посад у 2024, 2025 та 2026 роках.
Нагадаємо, 8 листопада Єврокомісія представила звіт щодо прогресу України у 2023 році з подальшими рекомендаціями. Україні, зокрема, рекомендували збільшити штат НАБУ, прокурорів САП та суддів Вищого антикорупційного суду, щоб впоратися з висхідним навантаженням у боротьбі з корупцією.
Перевірка майна посадовців
Відтепер повноваження НАЗК не обмежуватимуться стосовно перевірки активів, які вже пройшли процес перевірки. Це ж стосується і перевірки майна, набутого декларантами до призначення на посаду державної служби.
Допрацьований закон про нацменшини
Закон надає приватним вишам право вільного вибору мови навчання, яка є офіційною мовою ЄС. Йдеться про викладання однієї, кількох або всіх дисциплін, виконання індивідуальних завдань та проведення контрольних заходів мовою нацменшини.
Представники нацменшин України також зможуть здобувати базову та профільну середню освіту своїми мовами. Виняток — предмети українська мова, українська література, історія України, а також захист України.
Про посилення незалежності САП
Цим документом САП виводять зі структури Офісу генерального прокурора та організовують в окремий орган прокуратури. Також законопроєкт передбачає:
- вдосконалення процедури конкурсного відбору на адміністративні посади в САП та посади прокурорів;
- створення окремої процедури дисциплінарних проваджень щодо прокурорів САП;
- визначення механізму підзвітності керівництва САП, яке ґрунтується на оцінці ефективності діяльності САП.
А втім, деякі народні депутати та антикорупціонери нарікали, що закон скасовує «правки Лозового» лише частково.
Так, громадська організація «Центр протидії корупції» писала, що глава профільного комітету Ради Сергій Іонушас ухвалив версію законопроєкту про САП, яка скасовує «правки Лозового» лише в тій частині, «що не матиме суттєвого впливу на закриття поточних найбільш резонансних корупційних справ».
Вступ України до ЄС
Улітку 2022 року Україна та Молдова отримали статус кандидата на вступ у ЄС. Після цього Україна мала виконати 7 рекомендацій від Євросоюзу, щоб почати переговори власне про вступ.
У червні 2023 року Європейська комісія оголосила свою першу усну оцінку Україні як країні-кандидату в члени Євросоюзу. Тоді зазначалося, що Україна виконала два кроки із семи, які запропонувала Єврокомісія.
Уже в листопаді президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн зазначила, що Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС. Вже 14-15 грудня у Брюсселі має відбутися саміт ЄС, де розглядатимуть питання розширення.
Оновлено о 19:57. Вказано, що Зеленський також підписав закон про посилення незалежності САП, в якому повністю не скасовані «правки Лозового».
- Поділитися: