В Україні марш прибирання вперше проведуть на заповідних територіях
Всеукраїнський марш прибирання вперше відбудеться у п’ятьох національних парках і заповідниках.
Про це розповіли організатори маршу — гуманістичний рух UAnimals.
В організації пояснили, що вирішили перетворити Марш за тварин, який, починаючи з 2017-го, щороку проходив по всій Україні, на практичний захід ― Всеукраїнський марш прибирання.
«Це наш спосіб подбати про тварин, які опинились під загрозою. Після підриву Каховської ГЕС оголилися пляжі, повні сміття, в якому плутаються тварини і страждають. Досі гектари територій забруднені пластиком, який тварини їдять і помирають», — зазначив засновник UAnimals Олександр Тодорчук.
Серед визначених місць для прибирання, які відбудуться 16-17 вересня:
1. Національний природний парк «Голосіївський» (Київ). Організатори зазначили, що понад 36 видів тварин, які там мешкають, занесені до Червоної книги — лось, горностай та інші.
«"Голосіївський" — один з небагатьох нацпарків, розташованих у мегаполісі, і це виклик для екосистеми. Багато відвідувачів — багато сміття — велика потреба у прибиранні», — наголосили в UAnimals.
2. Національний природний парк «Бузький Гард» (Миколаївська область).
Цей парк розташований у каньйоноподібній долині Південного Бугу. Багато видів тварин тут є ендемічними, тобто не зустрічаються за межами цієї території.
3. Національний природний парк «Гуцульщина» (Івано-Франківська область).
Нацпарк розташований у лісистій частині Покутсько-Буковинських Карпат. Там мешкають 113 червонокнижних видів тварин: лелека чорний, саламандра плямиста, рись, горностай тощо.
4. Національний заповідник «Хортиця» (Запоріжжя).
Організатори наголосили, що коли росіяни підірвали дамбу Каховської гідроелектростанції, Дніпро в районі «Хортиці» значно змілів. Те, що раніше було дном, стало «пляжем».
«На поверхню вийшло все сміття, яке раніше було на дні. Сміття загрожує життю і здоров’ю тварин, тож ми продовжуємо наводити лад на "Хортиці": одного попереднього прибирання було недостатньо», — розповіли в UAnimals.
5. Національний парк «Ужанський» (Закарпатська область).
У цьому парку — надзвичайне різноманіття тварин. Тут живуть козуля європейська, олень благородний, кабан, вовк, ведмідь, дикий кіт і рись. Сміття, яке залишають відпочивальники, негативно впливає на життя і тварин, і рослин.
Долучитися до Всеукраїнського маршу прибирання можуть активісти кожного міста. Детальна інформація за посиланням.
Також рух звернувся з офіційною заявою до ООН і закликав створити спеціальний трибунал щодо екологічних злочинів росії. І хоч сьогодні таких механізмів немає, активісти виступають за їхнє створення, тому що це ситуація, якої ще не існувало, тож рішення має бути абсолютно нове, і росія має понести покарання.
Шкода довкіллю від війни
За інформацією Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, через війну вражено 20% природоохоронних територій.
Понад 23 000 тонн парникових газів потрапили в атмосферу через пожежі внаслідок ворожих обстрілів. Від бойових дій постраждали 600 видів тварин та 750 видів рослин і грибів, а в українській частині Чорного моря загинули 120 дельфінів.
Викиди забруднювальних речовин виявилися катастрофічними, загальні збитки вже сягнули 4,2 млрд доларів. Ця сума наразі не враховує прямі збитки, завдані внаслідок підриву російськими окупантами Каховської ГЕС.