На окупованому Джарилгачі пожежа знищила 16 км площі острова — директорка заповідника

На тимчасово окупованому острові Джарилгач, що на Херсонщині, близько тижня тривала пожежа. Вогонь знищив 16 кілометрів площі острова. Фахівці кажуть, що могла постраждати більша частина унікальної екосистеми.

Про це повідомила директорка Джарилгацького національного природного парку Ірина Сабашенко в коментарі проєкту «Радіо Свобода» — «Новини Приазовʼя».

За словами Сабашенко, пожежа припинилась 11 серпня. Фахівчиня припускає, що причиною загоряння могло бути облаштування окупаційною владою полігону рф на острові.

Вона пояснила, що, найімовірніше, відбулося загоряння рослинного покриву. Відтак вигоріла майже вся заповідна зона, де сконцентровані низка цінних та рідкісних видів рослин, які занесені до Зеленої книги України.

За словами Сабашенко, на відновлення рослинного покриву знадобиться від 10 до 30 років. Інформацію про пожежу працівники передали до Херсонської обласної прокуратури та Офісу генерального прокурора.

Керівник громадської організації «Українська природоохоронна група», еколог Олексій Василюк каже, що на Джарилгачі вигоріла вся незаболочена територія.

Він пояснив, що острів розділений на степову та лугову зони. Остання — це територія, що регулярно затоплюється морем і є переважно вологою.

За його словами, фауна могла частково зберегтись, якщо деякі тварини перебувала на вологій території острова. А втім, еколог додав, що унікальність Джарилгача уже втрачена.

«Це острів посеред моря. Там немає сусідньої ділянки, з якої тварини могли б розселитися знову. Тому я думаю, що саме з цієї причини унікальність Джарилгача вже втрачена. Він уже буде біднішим», — пояснив Василюк.

Поміж іншим, міський голова Скадовська Олександр Яковлєв заявив про наявність даних щодо руху техніки рф на острові. Водночас він зауважує, що перевірити цю інформацію важко, оскільки до території тривалий час нікого не підпускають.

Керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук зазначив, що суттєвого військового значення Джарилгач не має. Однак після деокупації правобережжя Херсонщини острів «став найбільш віддаленим від “передка” районом». Тому там проводять навчання.

Більше про острів Джарилгач

З перших днів повномасштабного вторгнення Джарилгач перебуває в окупації. Забезпечити його збереження адміністрація національного парку не може.

На сайті парку, який не оновлюється з лютого 2022 року, зазначається, що на острові представлений 21 вид рослин, які занесені до Червоної книги України. Фауна парку налічує 352 види комах, 57 — риб, 250 — птахів та 30 видів ссавців.

У червні Генеральний штаб Збройних сил України повідомив, що окупанти облаштували на Джарилгачі полігон і проводять там підготовку мобілізованих, зокрема й зі стрільбою артилерійських підрозділів.

Перед цим у травні в Генштабі розповіли, що росіяни з’єднали острів із тимчасово захопленою материковою частиною Херсонської області в районі населеного пункту Лазурне.