В Україні незабаром можуть дозволити щеплювати дітей проти коронавірусу

У межах п’ятої хвилі вакцинації проти коронавірусу в Україні можуть дозволити щеплення дітей від 12 років. Для цього міністерство охорони здоров’я розробить відповідні рекомендації для лікарів.

Про це в суботу, 17 липня, розповів керівник національної програми імунізації Центру громадського здоров’я при МОЗ Олександр Заіка під час національного діалогу про вакцинацію проти COVID-19 «Між хвилями».

Він нагадав, що 9 липня в Україні затвердили оновлену інструкцію використання вакцини Pfizer, яка дозволяє щеплювати нею дітей від 12 років. Відповідний алгоритм у МОЗ уже «ухвалили за основу».

До прикладу, вакцинуватися можуть діти, які «їдуть за кордон на навчання, змагання, конкурси, і ця подорож передбачає повну вакцинацію проти коронавірусної хвороби». Також Pfizer можуть отримати діти, які возз’єднуються із сім’єю за кордоном або які отримали першу дозу вакцини за межами України.

Заіка зазначив, що важливими тут будуть два аспекти — забезпечити доступність вакцини для дітей і визначити, хто саме направляє дитину на вакцинацію і на підставі яких документів. Усе це міністерство охорони здоров’я ще має прописати.

Водночас як зараз, так і на п’ятому етапі вакцинації МОЗ віддаватиме пріоритет групам ризику, людям від 65 років і усім тим, кого не встигли охопити вакцинацією на попередніх етапах.

У деяких країнах світу — зокрема Канаді, США, ЄС, Ізраїлі й Китаї — вже затвердили використання різних вакцин проти коронавірусу для дітей. Хоча, згідно зі статистикою, діти рідше хворіють COVID-19, вони можуть бути носіями коронавірусу й заражати інших; крім того, вони так само можуть переносити хворобу в тяжкій формі.

Клінічні випробування свідчать, що вакцини Pfizer і Moderna забезпечують майже 100%-ву ефективність для дітей від 12 років; Pfizer також оголошував про наміри здійснити випробування вакцини для дітей меншого віку. А втім, у США в деяких вакцинованих підлітків після щеплення цими вакцинами виявляли запалення серцевого м'яза.

Вакцинація в Україні триває з 24 лютого. Щеплення роблять такими препаратами:

  • CoviShield (та сама вакцина Oxford/AstraZeneca, яку виготовляють в Індії) — Україна отримала 500 тисяч доз;
  • AstraZeneca, яку виготовляють у Південній Кореї — Україна отримала 367 200 доз;
  • AstraZeneca, яку виготовляють в Італії, — Україна отримала 705 600 доз;
  • CoronaVac — Україна отримала 1,9 мільйона доз;
  • Pfizer — Україна отримала 1 131 390 доз у межах COVAX та 367 370 доз у межах прямого контракту.

Також Україна отримала 100 800 доз вакцини AstraZeneca від Румунії.

З початку вакцинації в Україні першу дозу отримали 2 604 860 людей, а завершили вакцинацію (отримали дві дози) — 1 406 180 людей (з них двоє отримали першу дозу за кордоном).

Згідно з Національним планом вакцинації проти коронавірусу, з травня в Україні мають робити щонайменше по 5,6 млн щеплень щомісяця. Для цього щодня потрібно вакцинувати приблизно 182 тисячі людей.

Водночас поки що таких темпів досягнути не вдалося. Так, у травні загалом зробили 425 тисяч щеплень, а в червні — 1 мільйон 552 тисячі.