В Україні один з найвищих рівнів антисемітизму у Європі — дослідження
За останні 4 роки в Україні значно зріс рівень антисемітизму, який є одним з найвищих у Європі.
Про це йдеться у дослідженні ADL Global 100 Index для Антидифамаційної ліги з Нью-Йорка.
Жителям 14 європейських країн пропонували низку запитань щодо певних негативних стереотипів, респонденти мали відповісти, вважають вони цей стереотип «ймовірно правдивими» або «ймовірно помилковими».
Так, рівень антисемітизму у порівнянні з 2015 роком збільшився у Східній Європі, а у Західній залишився приблизно на тому ж рівні. Загалом кожний четвертий європеєць погоджується з антисемітськими стереотипами.
Найвищий рівень у Польщі — за 4 роки він збільшився з 37% до 48%, в Україні — з 32% до 46%, це найбільше зростання у списку. Антисемітські погляди в Угорщині майже не змінились, але залишаються стабільно розповсюдженими — 42% у 2019 році проти 40% у 2015-му.
Зазначається, що єврейські групи виступали з критикою урядів України, Польщі та Угорщини. Зокрема в Україні через вшанування лідера націоналістів Степана Бандери.
У Польщі ухвалили закон, який забороняє певні висловлювання щодо Голокосту, в Ізраїлі це назвали спробою «відбілити» поляків, які брали участь у ньому. Націоналістичний уряд Угорщини критикували за кампанію проти єврейського фінансиста Джорджа Сороса, який народився в Угорщині.
У Західній Європі невелике зниження антисемітських поглядів зафіксували у Великій Британії, Іспанії, Нідерландах, Німеччині, Австрії та Італії. У Данії цей показник збільшився з 8% до 10%, у Бельгії — з 21% до 24%, у Франції залишився на рівні 17%. Найнижчий рівень антисемітизму у Швеції — 4%.
Стереотипні питання стосувалися таких розповсюджених думок, як вплив євреїв на світові фінансові ринки, медіа. Наприклад, у Західній Європі найрозповсюдженіший стереотип, що євреї більш лояльні Ізраїлю, ніж країні, у якій вони проживають — так вважають від 32% опитаних у Франції до 62% в Іспанії.
Понад 40% німців та австрійців (42% та 44%) вважають, що євреї занадто багато говорять про те, що відбувалося під час Голокосту.
Зазначається, що опитування проводилося на фоні міграційної кризи у Західній Європі, куди прибували здебільшого мігранти з Близького Сходу. У зв’язку з цим є занепокоєння, що вони можуть «імпортувати» антисемітські погляди.
Автори дослідження провели окремі опитування серед мусульман Франції, Великої Британії, Бельгії, Німеччини, Італії та Іспанії, й антисемітизм серед них був вищим, ніж у країні в цілому. Водночас вони частіше спілкувалися з євреями й були кращої думки про Ізраїль, ніж мусульмани у країнах Близького Сходу та Північної Африки.
Опитування проводилося в період з квітня до червня у 18 країнах, крім 14 європейських це Канада, Південна Африка, Аргентина та Бразилія. У ньому взяли участь понад 9 тисяч респондентів віком від 18 років.
Нагадаємо, у травні 2019 року в Німеччині через випадки нападів на євреїв їм рекомендували не носити кіпу.