В Україні планують продавати антибіотики лише за рецептом ㅡ Степанов

Уже з наступного року антибіотики в Україні планують продавати лише за рецептом лікаря. Відповідну систему електронних рецептів вже розроблюють, а з 1 квітня вона має запрацювати.

Про це заявив очільник Міністерства охорони здоров'я Максим Степанов під час брифінгу 22 грудня.

Він розповів, що міністерство планує за декілька років позбутись усіх паперових складових, а всю інформацію про пацієнта зробити доступною в електронному вигляді. Те саме стосуватиметься й рецептів на ліки.

«Глобально ми вважаємо, що всі антибіотики мають продаватися за електронним рецептом. Цю систему ми розробляємо, плануємо, що з 1 квітня вона почне працювати», ㅡ заявив Степанов.

Міністр повідомив, що на першому етапі електронний рецепт буде необхідний для отримання інсуліну, препаратів для імуносупресії та нарковмісних препаратів.

«Наступним кроком будуть антибіотики, які будуть продаватися виключно за електронним рецептом», ㅡ сказав міністр.

Максим Степанов додав, що в умовах чинного законодавства МОЗ посилить контроль за випискою рецептів та продажем препаратів в аптеках. Зокрема, аптеки мають зберігати паперові рецепти протягом року після їх використання для перевірок Держлікслужбою.

Чому потрібно контролювати продаж антибіотиків?

Антибіотики ㅡ це ліки, призначені, щоб убивати бактерії, які є причиною тієї чи іншої хвороби. Однак люди, які не розуміють різниці між препаратами та їхньою дією, часто намагаються лікувати за допомогою антибіотиків безліч хвороб — від нежитю до вірусних гепатитів. Водночас на віруси антибіотики не діють узагалі.

Неправильне використання антибіотиків може викликати антибіотикорезистентність. Тобто у людей, які зловживають ліками, серед добре відомих нам бактерій виникають штами (різновиди), нечутливі до антибіотиків, якими їх успішно лікували раніше. Іноді це означає, що на них не діють жодні з відомих антибіотиків.

Проблема неправильного застосування антибіотиків існувала задовго до пандемії коронавірусу. Але зараз вона набрала особливих масштабів.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов нещодавно заявив, що споживання антибіотиків цього року зросло в 3,5 раза у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. А за даними сайту apteka.ua, продажі азитроміцину і цефтріаксону (антибіотиків, що застосовуються, серед іншого, для лікування пневмонії) стрімко зросли восени, що збігається зі значним зростанням захворюваності на COVID-19.