В Україні розглянуть можливість комбінування різних типів вакцин проти коронавірусу — головний санлікар

В Україні розглянуть можливість комбінування різних типів вакцини проти коронавірусу: наприклад, першу дозу від AstraZeneca, а другу — від Pfizer. Попередні результати досліджень британських вчених свідчать, що таке поєднання може бути ефективним.

Про це повідомив головний санлікар України Ігор Кузін в інтерв’ю «Ліга Life».

На запитання, чи можна буде в Україні комбінувати різні типи вакцин, він відповів: «Дуже ймовірно, що таке дозволять».

Кузін зазначив, що Національна технічна група експертів з питань імунізації (НТГЕІ) зараз оцінює результати наукових досліджень. Вона вже опрацьовувала це питання і дійшла висновку, що наразі немає достатньо даних із високим рівнем доказовості на користь поєднання різних типів вакцин.

Але нині таких досліджень стає все більше, зазначає санлікар, тому НТГЕІ знову розглядатиме це питання 30 червня, враховуючи нові дані.

«Це доволі складно з погляду логістики, адже треба поєднувати різні платформи вакцин. Але наукові дослідження зараз показують, що деякі комбінації першої та другої дози вакцин призводять до більшої здатність викликати імунну відповідьімуногенності, ніж один тип вакцини», — зазначив Кузін.

Що передувало?

Напередодні були опубліковані попередні результати дослідження науковців з Оксфордського університету (Велика Британія), які свідчать про те, що змішування вакцин проти коронавірусу Pfizer/BioNTech і AstraZeneca також приводить до формування імунітету до COVID-19.

У квітні 2021 року Оксфордський університет розпочав ще одне дослідження змішування вакцин Com-Cov2, де фігурують препарати Moderna й Novavax. У ньому вже беруть участь понад тисяча людей.

Чому це важливо?

Науковці вже не перший місяць вивчають можливість змішувати вакцини проти коронавірусу різних виробників.

Більшість вакцин проти коронавірусу передбачають введення двох різних доз із певним інтервалом. Але може статися так, що запас однієї вакцини завершиться після того, як людина отримає першу дозу цього препарату.

У таких випадках є загроза залишити людину з не повністю сформованим імунітетом проти COVID-19. Тому дослідники зараз вивчають, чи можна для другої дози використовувати іншу вакцину, ніж для першої.

Це допоможе, по-перше, розв'язати проблему нестачі препарату одного виробника, а по-друге, імовірно усунути побічні ефекти від використання певних вакцин.

Деякі країни — зокрема Іспанія та Німеччина — вже дозволяють вводити молоді замість другої дози AstraZeneca препарат Pfizer/BioNTech або Moderna — на тлі занепокоєння, що британсько-шведська вакцина може в рідкісних випадках призвести до тромбозу, пише BBC.