В Україні вперше виявили штам «Омікрон» — інфікований підхопив його в ОАЕ
Вночі з 17 на 18 грудня Центр громадського здоров’я України за результатами повногеномного секвенування виявив штам «Омікрон». Вірус діагностували у людини, яка повернулася з Об'єднаних Арабських Еміратів.
Про це повідомив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
Людина, яка виявилась інфікованою цим штамом коронавірусу, мала контакт із хворими на COVID-19 в ОАЕ. Пацієнт продовжує перебувати на лікуванні.
За словами Ляшка, зараз фахівці проводять епідеміологічне розслідування цього випадку і додаткове обстеження людей, з яким пацієнт контактував.
«За можливості, уникайте поїздок закордон у регіони, де циркуляція штаму "Омікрон" домінує», — попросив міністр.
Що це за штам?
Штам, який наразі має назву B.1.1.529 або «Омікрон», вперше виявили у Ботсвані, а потім у Південно-Африканській Республіці та Гонконгу — в мандрівника з Південної Африки.
Вчені заявили, що новий штам має 32 мутації в білку-«шипі» коронавірусу, за допомогою якого вірус проходить у клітини та розмножується.
Частина вакцин працює так, що доставляє в клітини ген із закодованим білком-«шипом», клітина синтезує цей білок, а організм людини виробляє імунну відповідь. Саме тому науковці занепокоєні, що нові мутації можуть погіршити ефективність вакцин проти COVID-19.
Дослідження «Омікрону»
Перші лабораторні тести в Південній Африці за 8 грудня показали, що антитіла до коронавірусу від вакцини Pfizer можуть бути в 40 разів менш ефективними проти «Омікрону», ніж проти звичайного коронавірусу.
Тоді ж у Pfizer заявили, що під час лабораторних тестів курс їхньої вакцини з трьох уколів зміг виробити достатньо антитіл, аби бути ефективним проти нового штаму.
Так, в Ізраїлі виявили, що курс вакцинації проти коронавірусу трьома дозами Pfizer забезпечує значний ступінь захисту проти нового штаму «Омікрон». Кажуть, що бустерні щеплення можуть стати ключем до захисту від зараження.
А японський науковець виявив, що «Омікрон» поширюється на ранній стадії захворювання вчетверо активніше, ніж «Дельта».
У Сполучених Штатах експерти спостерігали за першими інфікованими новим штамом та оприлюднили дані про перебіг захворювання. Схоже, воно протікає в легкій формі.