В Україні вводять методику виявлення стійкого туберкульозу, яка має пришвидшити процедуру в 500 разів
Із січня 2022 року в Україні застосовуватимуть інноваційну методику для виявлення стійких форм туберкульозу, завдяки якій процедура відбуватиметься майже у 500 разів швидше.
Про це повідомляє Центр громадського здоров'я (ЦГЗ).
Так, термін отримання результатів тестування на медикаментозну чутливість до протитуберкульозних препаратів скоротиться з 30 днів до 90 хвилин.
Як зазначили в ЦГЗ, у грудні 2021 року Україна отримала 500 картриджів для виявлення ДНК мікобактерій туберкульозу з широкою стійкістю до медикаментів. Процедуру виконуватимуть на оновлених, оснащених 10-колірними модулями системах GeneXpert.
За словами лабораторної фахівчині Наталії Кампос-Родрігес, це інноваційне тестування проводиться поза живим організмом. У ньому використовують полімеразну ланцюгову реакцію в реальному часі — цей метод дозволяє кількісно виміряти вміст фрагмента ДНК у пробі.
У ЦГЗ повідомили, що вже провели попередню перевірку нового методу виявлення туберкульозу, розрахували річну потребу в картриджах та оновили алгоритм діагностики захворювання.
Боротьба з туберкульозом в Україні
В Україні існують спеціальні антибактеріальні ліки проти туберкульозу. Лікування триває приблизно 6 місяців. Якщо у пацієнта з’являється звикання до одного препарату, лікування може тривати до 9 місяців, якщо є звикання до кількох препаратів — до 20 місяців.
Також у грудні 2021 року Міністерство охорони здоров'я зареєструвало в Україні інноваційний препарат для лікування туберкульозу — претоманід.
За словами очільника МОЗ Віктора Ляшка, цей медпрепарат подарує надію пацієнтам, які мали низькі шанси на одужання через недієвість уже наявних препаратів проти важких форм туберкульозу.
Як нам розповіли у Центрі медичної статистики МОЗ, у 2019 році в Україні на туберкульоз захворіли 25 237 людей, включно з рецидивами. Це 60 хворих на 100 тисяч населення.