В Україну прибув Pfizer, на який всі так чекали. Що це за вакцина та кому вона дістанеться

Сьогодні, 16 квітня, в Україну приїхали 117 тисяч доз Pfizer. Ця вакцина надійшла в межах глобальної ініціативи COVAX — механізму розподілу вакцин у межах ВООЗ. Також Україна розраховує отримати ще 10 мільйонів доз до кінця 2021 року.Пояснюємо, що це за вакцина, на яку всі так чекали, та кого нею будуть щепити.

Що це за вакцина?

Pfizer-BioNTech — вакцина, яку виготовляє німецька біотехнологічна компанія BioNTech разом із американським фармацевтичним гігантом Pfizer. Цей препарат першим отримав дозвіл до застосування в США та ЄС.

Pfizer — це РНК-вакцина. Її головний компонент — молекула матричної РНК, у якій записана інформація про антиген — білок вірусу SARS-CoV-2, що є збудником COVID-19. Коли ця молекула потрапляє всередину людської клітини, синтезується білок, а наш організм виробляє на нього імунну відповідь.

Pfizer, як і більшість інших вакцин, не містить вірусних часток, і вони не використовуються в процесі виробництва вакцини. Крім того, вона навіть теоретично не може вплинути на геном людини. Для повної імунізації вводять дві дози з інтервалом у три тижні.

За даними виробника, ефективність вакцини після першої дози становить 95%. Імовірно, через високу ефективність цієї вакцини в Україні чимало людей чекають саме на неї.

Нещодавно компанія заявила про 100-відсоткову ефективність вакцини проти COVID-19 серед дітей 12-15 років. У третій фазі клінічних випробувань взяли участь 2 260 підлітків 12-15 років у США. Найближчим часом розробники планують подати до регуляторів із лікарських засобів у США та ЄС документи для екстреного використання препарату для вакцинації дітей 12-15 років.

Кого будуть щепити Pfizer, який приїхав в Україну?

Людей у будинках похилого віку та працівників цих закладів. Потім працівників Державної служби надзвичайних ситуацій та Державної прикордонної служби. Цю партію вакцини планують розділити на дві частини, щоб потім нею ж зробити друге щеплення.

Як препарат зберігатимуть і розвозитимуть у регіони?

За даними виробника, зберігати таку вакцину потрібно за температури -70°C, а після розморозки вона може зберігатися до 5 днів при температурі +2-8°C (тобто у звичайному холодильнику).

За словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, Україна зараз може зберігати 600 тисяч доз вакцини Pfizer, тож ситуації, коли вакцина є, а спеціальних з температурою -70°Cхолодильників для її зберігання немає, виникнути не повинно.

Після прибуття в Україну вакцина зберігатиметься на Національному складі з температурним режимом -70°C. Звідти її відправлятимуть до регіональних складів у спеціальних контейнерах із сухим льодом.

Із регіональних складів працівники мобільних бригад забиратимуть партії попередньо розмороженої вакцини, складатимуть її у термосумки чи термоконтейнери з температурним режимом від +2°C до +8°C і тоді виїжджатимуть у місця проведення щеплення.

Які побічні ефекти?

Серед побічних ефектів на вакцинацію Pfizer в учасників клінічних досліджень виявили типові реакції на вакцинацію: підвищену втому та головний біль. У двох співробітників Національної служби охорони здоров’я у Великій Британії після щеплення вакциною зафіксували алергічні реакції.

Які країни використовують Pfizer?

Препарат внесений до списку вакцин для екстреного використання Це означає, що Всесвітня організація охорони здоров’я схвалила вакцину Pfizer для використання у екстрених ситуаціях, якою є зокрема пандеміяВООЗ. Також її дозволили для екстреного використання у США, Великій Британії, Канаді, ЄС та інших країнах. 22 лютого Pfizer для екстреного використання зареєстрували в Україні.