В УПЦ МП відповіли Епіфанію, який закликав братію Києво-Печерської лаври співпрацювати

Українська православна церква московського патріархату відповіла предстоятелю Православної церкви України Епіфанію, який закликав братію Києво—Печерської лаври співпрацювати. В УПЦ МП заявляють, що виселення монахів з Києво—Печерської лаври нібито «провокує росіян» і «дає їм нові аргументи задля виправдання своєї агресії».

Про це йдеться на сайті Києво-Печерської лаври.

В УПЦ МП згадали слова речника президента росії дмитра пєскова про те, що виселення монахів з Лаври виправдовує цілі російської «Спеціальна військова операція» — термін, який у росії вживають, щоб не визнавати розв’язання загарбницької війни проти України«операції».

Також церква нагадала слова ченців Києво-Печерської лаври: вони наприкінці січня заявили, що залишаться вірними своїй церкві та її предстоятелю Онуфрію.

А ще УПЦ МП знову заперечила свої зв'язки з москвою: «У всіх церковних і державних документах написано, що в лаврі сьогодні звершує богослужіння саме Українська православна церква. В жодному офіційному церковному і державному документі немає слів "московська церква" чи "московський патріархат"».


Нагадаємо, наприкінці травня 2022 року УПЦ МП на Соборі в Києві заявила про повну самостійність і незалежність від РПЦ. Однак, крім юридичних зв'язків із російською церквою, в УПЦ могли залишитися канонічні.


Крім того, УПЦ МП звинуватила ПЦУ в насильстві проти її громад та наголосила, що намір забрати Києво-Печерську Лавру «є порушенням права на свободу віросповідання та великою помилкою, яка деструктивно вплине на імідж нашої держави, на єдність українського народу і релігійний мир».

Що сказав Епіфаній?

Напередодні предстоятель Православної церкви України Епіфаній закликав братію Києво-Печерської лаври сприяти процесу звільнення «від московського ярма» та пообіцяв, що всі, хто «послідує вимогам канонів Томоса та відкине беззаконну владу москви», продовжать своє служіння у Лаврі.

Епіфаній наголосив, що в жодному разі не йдеться про закриття монастиря Лаври, припинення в ньому молитви, богослужінь та чернечого життя. Предстоятель запевнив, що:

  • братію захищатимуть від залякувань з боку теперішнього очільника Лаври;
  • керувати поточними справами обителі будуть ті, хто знає традиції та життя монастиря, належить до братії, має відповідні здібності та «не заплямував себе відданістю "русскому миру"»;
  • богослужебною мовою Лаври буде давня слов'янська мова разом із сучасною українською.

Що передувало?

10 березня національний заповідник «Києво-Печерська лавра» попередив УПЦ МП, що з 29 березня буде розірвано договір від 2013 року про безоплатне користування релігійною організацією культовими будівлями та іншим майном, яке є державною власністю.

Як пояснив міністр культури Олександр Ткаченко, розірвання договору зумовлене висновками Міжвідомчої робочої групи, яка зафіксувала порушення умов користування державним майном з боку монастиря.

Ткаченко також заявив, що чернече життя на території Лаври не припиниться після завершення ревізії, проте ченці Української православної церкви московського патріархату мають визначитися, як вони можуть залишитися там.Ткаченко додав, що 11 березня він розмовляв зі священниками, які перейшли з УПЦ МП до Православної церкви України.

В УПЦ МП заявили, що в листі чиновників «жодної інформації про юридичні підстави для розірвання договору не зазначено».

«Що стосується роботи згаданої в листі групи, то про зміст її висновків ніде не повідомлялося, а складалися вони, вочевидь, упереджено та з грубим порушенням юридичних норм», — додали в УПЦ МП.

В УПЦ МП вважають, що єдиною підставою для відселення монахів є «лише забаганка чиновників з Мінкульту», і порівняли їхнє рішення з діями радянської влади в 1960-х роках.

Також намісник Свято-Успенського монастиря УПЦ МП митрополит Павло (Лебідь) заявляв, що УПЦ не має наміру виселятися з Києво-Печерської лаври.