В уряді пояснили, якою вакциною можна замінити другу дозу Covishield

Усі вакцини AstraZeneca проти COVID—19, незалежно від країни виробництва, є взаємозамінними. Тому, якщо перше щеплення було зроблене індійською Covishield, то друге можна робити тим самим препаратом, виготовленим в інших країнах.

Такі рекомендації Міністерству охорони здоров’я України надала Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), передає пресслужба Кабміну.

Там розповіли, що, наприклад, вакцина AstraZeneca виробництва Інституту сироватки крові Індії (Covishield, 500 тисяч доз якої отримала Україна) та вакцина, виготовлена південнокорейською компанією SK Bioscience (AstraZeneca-SKBio), є ідентичними за складом та технологіями виготовлення. Їх не розглядають як різні вакцини, вони є взаємозамінними.


МОЗ очікує у квітні отримати у межах глобальної ініціативи COVAX 360 тисяч доз вакцини AstraZeneca-SKBio.

Раніше міністерство збільшило інтервал між введенням першої та другої доз вакцини AstraZeneca до 12 тижнів. Тому щеплення другою дозою в Україні має розпочатись не раніше середини травня.


Водночас експерти попереджають, що вакцини різних типів та створені різними компаніями не є взаємозамінними. Тобто людей, які отримали першу дозу Вектор — це вірус, який не шкодить організму людини. Його завдання полягає в тому, щоб доставити в клітину ген хвороботворного вірусу, проти якого потрібно виробити імунітетвекторної вакцини AstraZeneca/Covishield, не можна щепити другою дозою вакцини іншого типу. Наприклад, Її головний компонент — молекула матричної РНК, у якій записана інформація про антиген — білок вірусу SARS-CoV-2, що є збудником COVID-19мРНК-вакциною від Pfizer-Biontech або Її головний компонент — нежиттєздатні вірусні частинки. Вони не можуть спричиняти хворобу, але викликають імунну реакціюінактивЇї головний компонент — нежиттєздатні вірусні частинки. Вони не можуть спричиняти хворобу, але викликають імунну реакціюоЇї головний компонент — нежиттєздатні вірусні частинки. Вони не можуть спричиняти хворобу, але викликають імунну реакціюваною вакциною CoronaVac/Sinovac (її нещодавно отримала Україна). Наразі щодо цих препаратів недостатньо даних про взаємозамінність, і вони можуть відрізнятися за технологіями виготовлення.

Але у МОЗ обіцяють, що люди, яким зробили перше щеплення, обов’язково отримають і друге.

Вакцинація в Україні

Вакцинація проти коронавірусу почалася у нас із 24 лютого. 22 березня почався другий етап вакцинації. Паралельно з мобільними бригадами тепер працюють стаціонарні пункти. Також, крім медиків і військових, почали, зокрема, вакцинацію літніх людей.

В Україні вакцинують препаратом CoviShield. Він розроблений Oxford/AstraZeneca та виробляється на потужностях в Індії. Фактично CoviShield — це та сама «оксфордська» вакцина, яку для локального індійського ринку випускає Serum Institute India. Поки Індія призупинила експорт препарату через, за даними ЗМІ, нестачу вакцини у самій країні.

Також 25 березня в Україну прибула перша партія китайської вакцини CoronaVac. Наразі препарат проходить лабораторний контроль.

Окрім того, український уряд отримав підтвердження про надходження додаткового мільйона доз вакцини від Pfizer/BioNTech у межах глобального механізму COVAX.