В Євросоюзі дозволили використання вакцини AstraZeneca. Це вже третій схвалений препарат
Профільний орган Євросоюзу дозволив використання англо—шведської вакцини проти коронавірусу Oxford—AstraZeneca попри суперечку з цим виробником. Вона стала третьою зареєстрованою в ЄС після Pfizer/BioNTech та Moderna.
Про це повідомляє BBC.
В Європейському агентстві лікарських засобів (EMA) заявили, що під час досліджень, на підставі яких відомство видало дозвіл для AstraZeneca, вакцина показала 60-відсоткову ефективність.
Реєстрація вакцини відбулася на тлі конфлікту між виробником AstraZeneca та Євросоюзом. Компанія заявила, що поставки до ЄС будуть меншими, ніж планувалося, через проблеми на одному з заводів у ЄС.
Натомість офіційний Брюссель наполягає, що AstraZeneca має виконати всі свої зобов’язання, а якщо вакцин замало — вона має передати препарати, передбачені для Великої Британії. В компанії ж кажуть, що це порушить її контракт зі Сполученим Королівством.
Ще однією проблемою для цієї вакцини стали звинувачення в тому, що вона має лише 8% ефективності серед літніх людей (65+ років). Про це нещодавно повідомили німецькі ЗМІ, а німецька влада заявила, що не може рекомендувати використання AstraZeneca для літніх людей через відсутність даних про дієвість у цій віковій групі.
У самій AstraZeneca заперечили інформацію про 8% ефективності, але визнали, що проблема полягає в тому, що в клінічних випробовуваннях брала участь невелика кількість літніх людей.
Вочевидь, саме через це реєстрація вакцини передбачає, що країни ЄС мають самостійно вирішувати, які групи населення мають отримувати вакцину AstraZeneca.
Як передає AFP, німецька профільна комісія рекомендує не давати вакцину AstraZeneca людям віком 65 років і старше.
А що там в Україні?
Влада України очікує, що зможе отримати першу партію ліцензованої вакцини від COVID-19 у другому кварталі 2021 року. 16 мільйонів доз вакцини мають передати безкоштовно в межах співпраці з ініціативою COVAX.
Також Україна уклала контракт на постачання 1,9 млн доз китайської вакцини SinoVac Biotech (CoronaVac). Хоча щодо її дієвості є питання. У Бразилії заявили, що ефективність препарату становить 50,38%. МОЗ вимагає, щоб ефективність вакцини була щонайменше 70%, і поки чекає на офіційний звіт компанії-виробника.
Поки угода з SinoVac — це єдиний контракт України на закупівлю вакцини. В українському бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень.
Також президент Володимир Зеленський анонсував, що вакцинація розпочнеться вже в лютому, а перший мільйон вакцин Україна має отримати «незабаром». Мер Віталій Кличко також обіцяє закупити мільйон вакцин для киян коштом міського бюджету.