ВАКС визнали найефективнішим серед антикорупційних органів України, за версією Transparency International

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) визнали найефективнішим серед державних органів України, які протидіють корупції, за результатами дослідження Transparency International Ukraine. Водночас Національне антикорупційне бюро (НАБУ) показало найбільший прогрес у рейтингу за три роки.

Про це повідомляється на сайті організації.

Так, роботу ВАКС міжнародна організація оцінила у 4,6 бала. Це найкращий результат серед усіх органів антикорупційної інфраструктури України.

За оцінками експертів, його можна вважати взірцевим у системі судоустрою України.

«Синергія зусиль державних та недержавних акторів сприяла досягненню ВАКС цього результату. Тут можна відзначити як відкритість суду щодо його діяльності, так і фаховість суддів та працівників апарату суду», — зазначив юридичний радник TI Ukraine Павло Демчук.

Водночас, за його словами, залишаються актуальними питання ресурсів, які закладають фундамент для роботи суду. Наприклад, приміщення, у якому працює Апеляційна палата ВАКС, а також фінансування роботи суду загалом.

НАБУ в рейтингу покращило свою оцінку на 0,7 бала — це найбільший приріст серед органів антикорупційної інфраструктури, наголосили в TI Ukraine.

Зараз його оцінка становить 4,3 бала, тоді як у 2020 році, коли проводилося перше дослідження, вона була 3,6 бала.

Заступниця виконавчого директора TI Ukraine із юридичних питань Катерина Риженко зазначила, що НАБУ показує себе як «стабільна, ефективна та незалежна інституція, яка спроможна впоратися з покладеними на неї завданнями».

На третьому місці Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), яке отримало 3,7 бала.

Як вказують автори дослідження, НАЗК — єдиний український антикорупційний орган, який пройшов перший зовнішній незалежний аудит. За його результатами міжнародні аудитори надали Нацагентству 120 рекомендацій.

Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП) оцінили в 3,5 бала.

Найгірший результат у Національного агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) — 3,4 бала.

Так, навіть після проведення конкурсу з обрання голови АРМА в TI Ukraine є сумніви, що Агентство спроможне насправді подолати «спадщину» попередніх керівників. Також суттєвого покращення очікують законодавча база діяльності АРМА та практика її виконання, додали в антикорупційній організації.

Тож TI Ukraine радить парламенту ухвалити зміни до профільного закону про АРМА, а Кабміну — прийняти підзаконні акти, якими Агентство керуватиметься у своїй діяльності.

Більше про дослідження

Антикорупційні органи, а саме: НАЗК, НАБУ, САП, АРМА та ВАКС, оцінювали за п’ятибальною шкалою, де 5 — максимальний бал, а 1 — мінімальний.

Методологія дослідження розроблена з урахуванням основних підходів Національної системи доброчесності, напрацьованої та впровадженої міжнародною антикорупційною мережею Transparency International.

Дослідження охоплює календарний період із серпня 2020 року до червня 2023 року.

Зі 103 рекомендацій, наданих у дослідженні 2020 року, органи виконали 23, частково виконали 36, а зовсім не виконали 41.

Переглянути дослідження повністю можна за посиланням.