«Велика сімка» стурбована законопроєктом, який може зірвати конкурс на директора НАБУ

Посли «Великої сімки» висловили стурбованість нещодавно внесеним до Верховної Ради законопроєктом про зміни вимог до керівників окремих державних органів. Його ухвалення може зірвати конкурс на нового керівника Національного антикорупційного бюро.

Відповідну заяву посли «Великої сімки» оприлюднили у Twitter.

«Посли G7 як давні прибічники боротьби з корупцією стурбовані законопроєктом №7654, за яким ми уважно слідкуємо: він створює правові ризики та невизначеність навколо процедур відбору керівництва ключових антикорупційних інституцій», — йдеться в заяві.

Йдеться про законопроєкт, який 5 вересня підтримав комітет із питань організації державної влади. Він передбачає зміни до вимог до керівників окремих державних органів, зокрема до НАБУ. Ухвалення такого документа може зірвати конкурс на нового керівника.

Чим небезпечний цей законопроєкт?

Уряд ще у лютому 2022 року затвердив склад комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора НАБУ. Повноваження Артема Ситника на посаді директора НАБУспливли 16 квітня 2022 року, коли завершився 7-річний термін, визначений законом. Відтоді обов'язки очільника НАБУ до обрання нового директора виконує перший заступник директора агентства Гізо Углава.

Комісія вже провела перше засідання, триває підготовка до конкурсу. Ухвалення законопроєкту №7654 означатиме, що конкурс доведеться скасувати та розпочати знову, оскільки до кандидатів будуть нові вимоги та правила.

Чому обрання директора НАБУ важливе?

23 червня Європейська рада надала Україні статус кандидата в члени ЄС. Тепер, щоб розпочати переговори про вступ, Україна має виконати низку рекомендацій Єврокомісії.

Серед необхідних кроків — подальше посилення боротьби з корупцією, насамперед поміж високопосадовців, а також завершення відбору та призначення нового директора НАБУ й очільника САП.

Президент Володимир Зеленський 17 липня заявляв, що конкурси на посаду очільників САП та НАБУ врешті мають закінчитися призначенням керівників. Так, 19 липня комісія врешті затвердила результати конкурсу на посаду керівника САП.

Зазначимо, що затвердження результатів конкурсу відбулося на тлі перестановок у правоохоронних органах: звільненні керівника СБУ Івана Баканова та генпрокурорки Ірини Венедіктової. Замість них призначили Василя Малюка та Андрія Костіна відповідно.