Венеційська комісія підтримала відмову КСУ приводити до присяги суддів, яких призначив Зеленський
Венеційська комісія підтримала рішення Конституційного Суду України не приводити до присяги двох суддів, призначених президентом Володимиром Зеленським.
Про це йдеться в повідомленні КСУ та синопсисі Венеційської комісії.
29 листопада Конституційний Суд відмовився приводити до присяги Олександра Петришина та Оксану Грищук, призначених за квотою президента України. КСУ відтермінував приведення до присяги нових суддів до того часу, поки не з’являться вільні посади.
Венеційська комісія привітала таке рішення суду.
Нагадаємо, 26 листопада Зеленський призначив двох суддів Конституційного Суду за своєю квотою. В Офісі президента наголошували, що їх призначили на місця, які залишалися вакантними з березня цього року. Однак, на думку експертів, таке призначення незаконне, оскільки вакантних посад юридично немає.
Як формується склад Конституційного Суду?
Президент України, Верховна Рада та з'їзд суддів України можуть призначити по шість суддів Конституційного Суду. Відбір кандидатур відбувається на конкурсних засадах.
Президент Володимир Зеленський у березні 2021-го скасував укази президента-втікача Віктора Януковича від 2013 року про призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна суддями КСУ.
За законом, президент не має повноважень звільняти суддів КСУ — це можуть зробити лише самі судді цього суду. Тупицький і Касмінін вирішили оскаржити указ Зеленського у Верховному Суді. У липні Верховний Суд визнав протиправним і скасував цей указ Зеленського. Тоді в Офісі президента заявили, що оскаржуватимуть рішення.
Фактично рішення Верховного Суду означає, що вакантних місць у КСУ немає. Тобто Зеленський призначив двох нових суддів на місця, яких не існує.
Як зазначали у фундації DEJURE, у Конституційному Суді тепер не 6 суддів за квотою президента, а 8. За законом, повноваження Олександра Тупицького завершуються у травні 2022 року, а Касмініна — у вересні 2022-го.
Автор: Маркіян Климковецький