Венеційська комісія рекомендує Україні переглянути низку положень закону про нацменшини
Венеційська комісія опублікувала висновок щодо закону України «Про національні меншини (спільноти)»: радить переглянути або уточнити низку положень.
Відповідний висновок опублікували 13 червня.
Комісія «високо оцінює зусилля української влади взяти до уваги міжнародні та європейські стандарти щодо захисту меншин, а також — однак лише в обмеженій мірі — деякі критичні зауваження», висловлені комісією в попередніх висновках.
Водночас Венеційська комісія вважає, що для забезпечення повної відповідності таким стандартам низку положень цього закону слід переглянути:
- поширити право на організацію заходів мовами меншин на всіх людей;
- вилучити зобов'язання перекладати українською мовою інформацію про публічні заходи або принаймні переглянути його на основі принципу пропорційності;
- переглянути зобов'язання, пов'язані з виданням книжок мовами нацменшин і книгарнями;
- забезпечити більшу правову визначеність щодо можливості перекладу офіційних написів та загальної інформації мовою меншини;
- передбачити в законі критерії для прийняття методології, щоб забезпечити використання мов меншин у контактах з адміністративними органами.
Крім того, Венеційська комісія рекомендує переглянути положення інших законів, які «містять обмеження свободи використовувати мову меншин і диференційоване ставлення до мов меншин». Зокрема, скасувати мовні квоти, передбачені законами про державну мову та «Про медіа».
Реакція української влади
Віцепрем'єрка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина зазначила, що Верховна Рада за рекомендаціями Венеційської комісії вже внесла зміни до закону «Про освіту», відтермінувавши поступове збільшення кількості навчальних предметів українською мовою у школах з навчанням мовами меншин до 1 вересня 2024 року.
За її словами, Держетнополітики вже працює над розробкою Державної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті» з урахуванням пропозицій представників нацменшин, висловлених під час широких консультацій. Також у процесі розробки — методологія щодо особливостей використання мов меншин та порядок надання фінансової підтримки громадським об'єднанням нацменшин.
Чому це важливо?
Завершення реформи законодавчої бази щодо національних меншин є однією з семи рекомендацій Єврокомісії, отриманих Україною разом зі статусом кандидата на вступ до Європейського Союзу.
Для виконання цієї рекомендації Верховна Рада в грудні 2022 року ухвалила закон про нацменшини. А у травні 2023-го уряд схвалив концепцію програми «Єдність у розмаїтті» на період до 2034 року, яка має забезпечити імплементацію відповідного закону та спрямована на виконання рекомендації Єврокомісії.