Президент Румунії попросив Зеленського переглянути закон про нацменшини «для усунення проблем»

Президент Румунії Клаус Йоганніс у телефонній розмові попросив президента Володимира Зеленського переглянути закон про нацменшини, який ухвалила Верховна Рада. Раніше його розкритикувало румунське Міністерство закордонних справ.

Про це йдеться у пресрелізі, який оприлюднила пресслужба президента Румунії 4 січня.

«Президент Румунії зазначив про нещодавно ухвалений Україною закон про національні меншини, який викликав занепокоєння та невдоволення румунської влади та представників румунської громади в Україні», — йдеться у повідомленні.

Так, Йоганніс попросив Зеленського «швидко знайти рішення для розв’язання та усунення цих проблем». Президенти домовилися, що найближчим часом міністри закордонних справ двох країн проведуть дискусії щодо двостороннього розв'язання зазначених питань.

«Стосовно питань, пов’язаних з румунською меншиною, Зеленський висловив свою повну відкритість до пошуку рішень, щоб румунська громада в Україні користувалася такими ж правами, якими користується українська громада в Румунії», — зазначили у пресрелізі.

Що передувало?

Міністерство закордонних справ Румунії 22 грудня оприлюднило заяву, у якій вказало на те, що для початку переговорів про вступ у ЄС Україна має виконати низку рекомендацій Єврокомісії. Серед них — завершення реформи законодавства для національних меншин відповідно до рекомендацій Венеційської комісії.

У МЗС Румунії «висловили жаль», що закон був ухвалений без нових консультацій із Венеційською комісією, висновок якої «безумовно сприяв би забезпеченню вичерпного та чіткого тексту» з погляду на європейські правові стандарти у цьому питанні.

«Викликає жаль і те, що закон був ухвалений за відсутності відповідних консультацій із представниками румунської громади в Україні, як того вимагала румунська сторона», — йдеться в заяві.

Румунське відомство закликало українську владу проконсультуватися з Венеційською комісією та повністю виконати її рекомендації, враховуючи, що закон набуде чинності через шість місяців.

Про закон

Депутати Верховної Ради 13 грудня у другому читанні схвалили законопроєкт про національні меншини (спільноти). Документ пропонує визнати нечинним старий закон про національні меншини, який схвалили ще в 1992 році. Новий закон має схарактеризувати, кого в Україні вважатимуть національними меншинами (спільнотами), і закріпити їхні права та обов'язки.

Серед інших положень законопроєкту — можливість створення центрів національностей в обласних центрах або визначених населених пунктах коштом державного або місцевого бюджету.

Умови від ЄС

Щоб розпочати переговори про вступ, Україна має виконати низку рекомендацій Єврокомісії. Серед них — забезпечення відповідності законодавства про боротьбу з відмиванням грошей стандартам Групи з фінансових заходів (FATF). Також Україна має здійснити:

  • ухвалення та впровадження законодавства про процедуру добору суддів Конституційного Суду, що має включати процес попереднього відбору на основі оцінки доброчесності та професійних навичок, відповідно до рекомендацій Венеційської комісії;
  • завершення перевірки доброчесності кандидатів у члени Вищої ради правосуддя та відбір кандидатів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  • подальше посилення боротьби з корупцією, зокрема серед високопосадовців. Завершення відбору та призначення нового директора НАБУ і прокурора САП;
  • ухвалення комплексного стратегічного плану реформування правоохоронного сектора;
  • впровадження закону про олігархів;
  • приведення законодавства про ЗМІ у відповідність із європейським аудіовізуальним законодавством;
  • завершення реформи законодавства для національних меншин.