Венедіктова заявила, що дані з Pandora Papers «не стали сюрпризом» для правоохоронців, та дорікнула журналістам
Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова заявила, що розслідування Pandora Papers, у якому фігурують українські високопосадовці, не є сюрпризом для українських правоохоронців.
Свій коментар вона опублікувала 4 жовтня.
За словами Венедіктової, оприлюднена інформація «давно перебуває в розпорядженні Національне антикорупційне бюро УкраїниНАБУ, перевірялась раніше і перевіряється зараз практично "під мікроскопом"».
«Іншими словами, для працівників правоохоронної системи весь цей матеріал не став і не міг стати сюрпризом. Детективи НАБУ (в межах своїх компетенцій і обмежень щодо нерозголошення таємниці слідства) популярно пояснили своє бачення», — йдеться у заяві.
Генпрокурорка також дорікнула проєкту «Слідство.Інфо», який брав участь у підготовці розслідування Pandora Papers. Вона стверджує, що журналісти нібито натякнули, що Офіс генпрокурора гальмує розслідування у справах щодо «ПриватБанку».
«Так, прямо про це в сюжеті не сказано, але запах легко вловлюється. Рішуче заявляю, що манера, в якій підноситься цей натяк на нашу бездіяльність, — чиста спекуляція», — написала Венедіктова.
Що таке Pandora Papers?
Це колаборація понад 600 журналістів-розслідувачів зі 117 країн світу, які протягом року досліджували 11,9 мільйона файлів ㅡ найбільшого за всю історію витоку конфіденційних документів.
За словами розслідувачів, він розкриває таємниці 35 нинішніх і колишніх світових лідерів, більш як 330 чиновників у 90 країнах світу, митців та вбивць. До роботи над цими файлами долучилися й українські журналісти з агенції «Слідство.Інфо».
Документи Pandora Papers свідчать про діяльність чотирнадцяти світових провайдерів — юридичних компаній, що створювали, управляли та тримали в тіні фінансову активність офшорних компаній у таких юрисдикціях, як Британські Віргінські острови, Беліз, Кіпр та Самоа.
У документах знайшли відомості про українських олігархів, колишніх та чинних посадовців — загалом у Pandora Papers більш як 1,5 тисячі українців.
Зокрема, журналісти частково підтвердили в розслідуванні, що офшорні фірми Володимира Зеленського та його оточення з 2012 року отримали 40 мільйонів доларів від компаній, пов'язаних з олігархом Ігорем Коломойським.
У розслідуванні також йдеться про те, що десяток українців приховують свої активи у Великій Британії через офшорні компанії, зареєстровані в Белізі чи на Віргінських островах. Ці юрисдикції не розкривають кінцевих власників бізнесу. Однак завдяки новому витоку документів Pandora Papers журналісти-розслідувачі змогли їх встановити.