Верховна Рада може забрати Нацгвардію з-під керівництва МВС уже восени. Що це означає і чому це важливо?
За даними джерел hromadske, Верховна Рада восени 2021 року може повернутися до розгляду законопроєкту №1007, який виводить Національну гвардію України з—під впливу міністерства внутрішніх справ і підпорядковує її президенту.
Про це йдеться в нашому матеріалі «Приватна армія чи фантомний біль? Чому Зеленський хоче відібрати в Монастирського Нацгвардію».
Національна гвардія, яка існувала в 1991-2000 роках, була відроджена у 2014-му з початком російської агресії проти України. За законом вона є військовим формуванням із правоохоронними функціями та входить до структури МВС.
Саме Нацгвардія відповідає за припинення масових заворушень. Її командувач призначається президентом за поданням міністра внутрішніх справ. Але військово-політичне й адміністративне керівництво здійснює винятково міністр.
29 серпня 2019 року — в перший день роботи новообраної Ради — президент Володимир Зеленський вніс законопроєкту №1007, яким Нацгвардію виводять з-під впливу МВС.
Тоді такий крок називали «реформою» і пояснювали, що Нацгвардія як військове формування належить не до галузі внутрішніх справ, а до сфери національної безпеки та оборони. Відповідно, і керувати нею повинен не міністр, а президент.
А втім, погодження законопроєкту гальмувалося в правоохоронному комітеті Ради, який очолював Денис Монастирський — нинішній міністр внутрішніх справ. Восени 2019-го він казав про актуальність перезапуску та поліпшення Нацгвардії: «Вона радше виконує повноваження правоохоронного органу. На цьому етапі можна говорити про підпорядкування Кабміну, тоді буде досягнута координація».
Тобто тоді Монастирський мав протилежні з Офісом президента погляди на законопроєкт Зеленського. А втім, у лютому 2021 року документ включили до порядку денного Ради. «Тобто цього року вже готові були повернутися до його розгляду. Що може й відбутися восени», — йдеться в матеріалі.