Верховна Рада обрала двох членів Вищої ради правосуддя. Що про них відомо?

Верховна Рада обрала за своєю квотою двох нових членів Вищої ради правосуддя (ВРП). Ними стали адвокат Роман Маселко та Микола Мороз.

Про це повідомляють народні депутати Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк.

На фінальному голосуванні (одразу за двох кандидатів) «за» були 258 депутатів.

Роман Маселко є адвокатом у справах Майдану, а також у різні роки був головою Ради громадського контролю Національного антикорупційного бюро, а також Громадської ради доброчесності.

Він є членом громадської організації «Автомайдан» та головою правління фундації DEJURE, мета якої — впровадження реформ у сфері правосуддя.

Микола Мороз — кандидат юридичних наук. Доцент, який працював на кафедрі цивільного права Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого.

Що передувало?

ВРП має складатися з 21 члена. Десятьох із них обирають на з'їзді суддів України серед суддів чи суддів у відставці, по двох членів призначає президент, Верховна Рада, з'їзд адвокатів України, всеукраїнська конференція прокурорів та з'їзд представників юридичних закладів вищої освіти та наукових установ.

Наприкінці 2021-го запрацювала Етична рада, яка має перевіряти, чи відповідає кандидат на посаду члена ВРП критеріям професійної етики та доброчесності.

На початку лютого Етична рада ініціювала одночасну перевірку всіх членів ВРП. Після цього 22 лютого з Вищої ради правосуддя звільнилися одразу 10 членів. Через відсутність кворуму орган припинив здійснювати свої повноваження.

Етична рада 23 червня оголосила результати конкурсу на дві вакансії у ВРП за квотою парламенту. Вона рекомендувала до призначення чотирьох кандидатів: В'ячеслава Талька, Олену Заічко, Миколу Мороза та Романа Маселка. У «Центрі протидії корупції» зазначали, що Талько та Заічко не можуть вважатися доброчесними.

У чому важливість ВРП?

Вища рада правосуддя призначатиме членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яких обиратимуть терміном на чотири роки за результатами конкурсу. ВККС, зі свого боку, займатиметься добором нових і переатестацією чинних суддів. Закон передбачає, що ВККС має складатися з 16 членів, і вісьмох обиратимуть з-поміж суддів або суддів у відставці.