Вища рада правосуддя припинила виконувати повноваження: звільнилися відразу 10 членів. Що тепер?

З Вищої ради правосуддя 22 лютого звільнилися одразу 10 членів. Через відсутність кворуму орган припинив здійснювати свої повноваження. Перед тим Етична рада ініціювала перевірку усіх членів ВРП.

Про це повідомила Вища рада правосуддя.

Причиною звільнення у ВРП назвали те, що 8 лютого Етична рада ініціювала одночасну перевірку всіх членів ВРП, окрім голови Верховного суду. У Вищій раді правосуддя заявляли, що одночасна перевірка 14 членів вплине на роботу органу.

Відповідно до Конституції, у складі ВРП для здійснення повноважень має бути принаймні 15 членів, серед яких більшість становлять судді. До сьогодні у ВРП було 15 членів та 6 вакантних посад. В органі вважали, що перевірка може вплинути на безперервність роботи.

Як пише «Фундація Dejure», з ВРП звільнились Наталія Краснощокова, Олег Прудивус, Лариса Швецова, Світлана Шелест, Сергій Болотін, Володимир Говоруха, Лариса Іванова, Віктор Матвійчук, Тетяна Розваляєва, Валерій Суховой.

Членами органу залишаються Віктор Грищук, Оксана Блажівська, Інна Плахтій, Віталій Саліхов, а також голова Верховного Суду Всеволод Князєв за посадою. Їх невдовзі мають перевірити на доброчесність.

І що тепер?

Після звільнення 10 членів Вищої ради правосуддя, в органі немає кворуму для здійснення повноважень. Наразі є 16 вакансій, конкурс на п'ять із них уже розпочався.

Як зазначив голова правління «Фундація Dejure» Михайло Жернаков, 21 лютого стартував конкурс на ці п'ять посад. За його словами, Етична рада детально розпитувала кандидатів про найдрібніші невідповідності їхніх доходів і способу життя.

А після 23 лютого суб'єкти призначення — президент, З’їзд суддів, Конференція прокурорів — мають оголосити конкурси на заміщення 10 вакантних посад.

Жернаков додав, що наразі відсутність кворуму ВРП не створить «колапсу судової системи», оскільки орган і так не здійснює більшість своїх повноважень.

Що таке Етична рада та про яку перевірку йдеться?

Офіційно Етична рада розпочала роботу 1 грудня 2021 року. Цей орган має перевіряти, чи відповідає кандидат на посаду члена ВРП критеріям професійної етики та доброчесності. До складу ради увійшли шестеро людей: по троє від Ради суддів та міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у галузі запобігання корупції.

Відповідно до закону, рада упродовж шести місяців із дня створення повинна одноразово оцінити чинних членів ВРП. Регламентом передбачено, що орган має за будь-яких умов розпочати оцінювання чинних членів не пізніше ніж 8 лютого 2022 року.

В Етичній раді запевняють, що членам ВРП 8 лютого направили повідомлення про намір провести оцінювання та встановити їхню відповідність критеріям. Там запевняли, що оцінювання не означає відсторонення членів від роботи. Відсторонити від посади та звільнити можуть лише після завершення оцінювання та співбесід, якщо чинний член не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики.

У чому важливість Вищої ради правосуддя?

ВРП має складатися з 21 члена. Десятьох із них обирають на з'їзді суддів України серед суддів чи суддів у відставці, по двох членів призначає президент, Верховна Рада, з'їзд адвокатів України, всеукраїнська конференція прокурорів та з'їзд представників юридичних закладів вищої освіти та наукових установ.

Вища рада правосуддя призначатиме членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яких обиратимуть терміном на чотири роки за результатами конкурсу. ВККС, зі свого боку, займатиметься добором нових і переатестацією чинних суддів. Закон передбачає, що ВККС має складатися з 16 членів, і вісьмох обиратимуть з-поміж суддів або суддів у відставці.