Верховна Рада підтримала право військових на свободу слова в соцмережах

Верховна Рада України підтримала в другому читанні та в цілому законопроєкт про забезпечення прав військовослужбовців та поліціянтів на соціальний захист. З нього вилучили норми, які обмежують свободу слова захисників.

Про це повідомили народні депутати Ірина Геращенко та Ярослав Железняк.

За законопроєкт проголосували 296 депутатів. Зокрема, він дозволяє військовослужбовцям перебувати на лікуванні до 12 місяців, зокрема за кордоном, без необхідності через чотири місяці проходити військово-лікарську комісію.

Крім того, документ встановив грошову виплату в розмірі 15 мільйонів гривень родині захисника в разі його загибелі.

Законопроєкт забезпечить й інші права для військових та поліціянтів:

  • можливість звільнення військовослужбовців для догляду за хворою дитиною віком до 14 років;
  • відпустки для військовослужбовців у разі народження дитини;
  • відпустки після поранення та лікування, які можуть тривати до 12 місяців.

Також військові отримають таку саму свободу слова в соцмережах, як і інші українці. У законопроєкті також визначили, що військовими капеланами не можуть бути люди, що належать до російської православної церкви.

Що передувало?

Верховна Рада 22 лютого підтримала в першому читанні законопроєкт №10313 про соцзахист військових та поліціянтів. Серед важливих норм — покращення забезпечення прав військовослужбовців, включно з доступом до інформації, медичного обслуговування, відпусток, а також гарантіями для поліціянтів у разі смерті або втрати працездатності.

Але деякі депутати відзначали, що в законопроєкті є суперечливі норми про заборону військовим користуватися певними соцмережами, зокрема виставляти стрими й ділитися певними даними в мережі.

Згодом парламентський Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки вилучив із документа норми, які обмежували свободу слова захисників.