Верховний Суд обурився через обшуки в райсуді Києва. ДБР пояснило: шукали докази по справі Жеваго
Працівники Державного бюро розслідувань прийшли з обшуками до Дніпровського райсуду Києва в межах розслідування справи про привласнення майна власниками та менеджментом банку «Фінанси та Кредит» та їхніми спільниками.
Про це повідомили у ДБР.
Слідчі нагадали, що розслідують, як колишній народний депутат та акціонер банку «Фінанси та Кредит» створив злочинну організацію для розтрати майна установи та відмивання коштів. Імені фігуранта правоохоронці не розкривають, утім, обставини справи вказують, що йдеться про Костянтина Жеваго.
За даними слідства, щоб уникнути кримінальної відповідальності колишній народний депутат звернувся по допомогу до судді одного з райсудів Києва.
Правоохоронці провели обшук в службових кабінетах судді та вилучили певні речові докази правопорушення. Утім, наголосили: слідчі дії не мають на меті тиснути на суддю, втручатись у здійснення правосуддя чи перешкоджати діяльності судді.
Досудове розслідування здійснюється за фактом «заздалегідь не обіцяного сприяння» учасникам злочинної організації, вчиненого службовою особою з використанням службового становища, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 256 Кримінального кодексу України.
Реакція
Верховний Суд зазначив, що обшуки проводили у Дніпровському райсуді Києва 9 січня. Там заявили, що такі слідчі дії несуть серйозні загрози для незалежності суддів, а тому мають проводитися у виняткових випадках. Той факт, що їх проводили у зв'язку з розглядом конкретної судової справи, викликав у ВС «серйозне занепокоєння». Верховний Суд звернувся до директора ДБР.
Дніпровський райсуд також виступив зі своєю позицією. Там пояснили, що розслідування пов'язане із розглядом у суді кримінального провадження щодо «громадянина К.», яке відкрили ще у 2020 році.
До Дніпровського райсуду ця справа надійшла у листопаді 2023-го, її розглядала суддя Юлія Іваніна. Засідання у справі постійно відкладалися та переносилися. Спершу засідання по справі відклали, бо адвокат обвинуваченого був у Полтаві. Потім оголосили перерву, бо у день засідання обвинувачений найняв нового адвоката, якому треба було ознайомитися з матеріалами.
Потім засідання перенесли, бо у нового адвоката батько був у тяжкому стані. Потім був найнятий ще один адвокат, йому теж треба був час на ознайомлення.
Новий-новий адвокат врешті на засіданні перед Новим роком клопотав про закриття кримінального провадження та звільнення обвинуваченого від відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності. 3 січня 2024 року суд задовольнив це клопотання та закрив справу.
У суді заявляли, що обшук у них проводили «без будь-якого судового рішення» та «у зв’язку з невідкладним випадком (пов’язаним із врятуванням майна)». Там зазначили, що на вході у суд слідчі проводили обшук працівників суду, слідчих, прокурорів, відвідувачів: перевіряли їх особисті речі, зміст мобільних телефонів та інших пристроїв. Під час огляду комп’ютера Іваніної фотографували на телефон неоголошений повний текст рішення, який потім відправили комусь у месенджер, а у протоколі такого фото не було. Також, як кажуть у суді, слідчі провели особистий обшук Іваніної, її помічника та секретаря, а саме жіночих сумочок та верхнього одягу.
Суд вважає, що слідчі перевищили владу, однак ДБР відповіло, що діє «із суворим дотриманням закону».