Вибори у США: хто перемагає, як голосують штати та чи вплине на результат Верховний суд
День виборів президента США офіційно завершився, але боротьба за голоси й досі триває. «Я тут, аби повідомити, що ми на шляху до перемоги», — заявляє кандидат від Демократичної партії Джо Байден. «Ми були готові виграти ці вибори — і, чесно кажучи, ми їх виграли», — відповідає супернику чинний президент Дональд Трамп.
hromadske розповідає про процес голосування, перші результати та штати, у яких наразі вирішується доля президентського крісла.
День виборів минув цілком спокійно. Штаби кандидатів практично зберігали мовчанку. Трамп із Білого дому пообіцяв своїм прихильникам «фантастичну ніч», а Байден відвідав дім у Пенсильванії, де він виріс. І написав на його стіні: «З Божою милістю від вашого дому до Білого дому».
Боротьба за виборників
Варто нагадати, що президента у США обирають не звичайним способом, а через колегію виборників — спеціальних представників від кожного штату й округу Колумбія. Їх усього 538, і для перемоги кандидат має заручитися підтримкою щонайменше 270. У більшості штатів діє правило «переможець забирає все»: якщо один із кандидатів набрав бодай на голос більше, усі виборники від штату йдуть до нього.
Через кілька годин після закриття виборчих дільниць телеканал CNN повідомив: Байден здобуває 220 голосів виборників, а Трамп — 213. Прихильний до республіканців Fox News дає Байдену трохи більше — 238. Та все ще може змінитися.
Ключові штати
Є штати, які традиційно підтримували кандидата від Демократичної чи Республіканської партії. Тамтешні результати голосування провідні американські ЗМІ вже впевнено спрогнозували. Так, Нью-Йорк і Каліфорнія проголосували за Байдена, а Оклахома й Канзас — за Трампа.
А от найбільш пильна увага прикута до так званих ключових штатів — тобто тих, де, за попередніми опитуваннями, розрив між Трампом і Байденом був невеликим. А отже, шанс на перемогу має кожен із кандидатів.
Приміром, Флорида. Виборці там у 2012-му голосували за демократа Обаму, а у 2016-му — за республіканця Трампа. А на виборах 2000 року саме голоси флоридців стали вирішальними й дозволили перемогти республіканцю Бушу-молодшому. Нині ж на початку Байден дещо випереджав Трампа, але врешті-решт чинний президент вирвався вперед — і, схоже, отримає голоси 29 виборників.
Є й протилежний приклад: Байдена вже проголосили переможцем у штаті Аризона — там із 1948 року традиційно перемагали республіканці, зокрема й Трамп у 2016-му. Від цього штату демократ отримає підтримку 11 виборників.
У шести ключових штатах — Невада, Вісконсин, Мічиган, Пенсильванія, Північна Кароліна та Джорджія — остаточні результати поки не оголосили. У всіх, крім Невади, перевага поки що в Трампа. Але ситуація може змінитися.
Зокрема, у Пенсильванії, Вісконсині й Мічигані вже заявили, що остаточні результати оголосять протягом кількох днів — рахуватимуть голоси, що були надіслані поштою. А майже половина виборців, які так голосували — прихильники Демократичної партії.
Цього року через епідемію поштою у США проголосували понад чверть виборців — 65 мільйонів.
«Поштовий» скандал
Саме через голосування поштою розгортається черговий скандал. Після завершення народного волевиявлення Дональд Трамп оголосив про свою перемогу, хоча остаточних результатів ще немає. Також він заявив, що голосування поштою, до якого закликали прихильники Демократичної партії, було «шахрайством» і «соромом» для США, і сказав, що готовий піти до Верховного суду, щоб «припинити все це». Вочевидь, він мав на увазі припинення підрахунку голосів поштою, які не встигли дійти до виборчих дільниць до дня виборів. Раніше республіканці наполягали, що голосування поштою — це спосіб фальсифікувати результати.
У штабі Байдена відреагували на заяву Трампа. Представниця опонента Джен О'Маллі Діллон назвала її «обурливою та некоректною» і запевнила, що підрахунок голосів не припиниться.