Відтепер сертифікат про вакцинацію проти COVID-19 в «Дії» зможуть отримати українці, щеплені різними препаратами

У мобільному додатку «Дія» громадяни України, щеплені проти коронавірусу різними вакцинами, тепер можуть отримати міжнародний та внутрішні «зелений» і «жовтий» COVID—сертифікати. А на порталі — лише міжнародний сертифікат.

Про це повідомили у Міністерстві цифрової трансформації.

Першою дозою може бути вакцина AstraZeneca/CoviShield, Moderna або Comirnaty/Pfizer-BioNTech. Другою дозою — Moderna або Comirnaty/Pfizer-BioNTech.

Натомість у Міністерстві охорони здоров'я зазначили, що можна, аби одна доза вакцини була Moderna, інша — Comirnaty/Pfizer-BioNTech. Також дозволено комбінувати вакцини AstraZeneca на першу дозу та будь-яку мРНК-вакцину (Comirnaty/Pfizer-BioNTech або Moderna) на другу.

Як згенерувати COVID-сертифікат?

У застосунку «Дія» треба натиснути «Послуги» та вибрати пункт «COVID-сертифікати» — «Отримати сертифікат».

На порталі «Дія» отримати COVID-сертифікат можна за допомогою електронного підпису. Документ збережеться у форматі PDF.

Змішування вакцин

У липні 2021 року МОЗ схвалило рекомендації Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики, які дозволили комбінувати мРНК-вакцини. Йдеться про випадки, коли Її головний компонент — молекула матричної РНК, у якій записана інформація про антиген — білок вірусу, що є збудником хвороби. Коли ця молекула потрапляє всередину людської клітини, синтезується білок, а наш організм виробляє на нього імунну відповідьмРНК-вакцина того самого виробника недоступна — тоді для другого щеплення можна використати препарат на платформі мРНК іншого виробника.

І вже у вересні МОЗ дозволило комбінувати вакцини проти коронавірусу від компаній Pfizer/BioNTech та Moderna. Перед тим у відомстві повідомили, що в Україні вже не залишилося вакцини Moderna для першої дози. У вересні цей препарат теж не постачатимуть, тому що його Україна отримала у межах COVAX, а не в результаті прямого контракту.

Що таке COVID-сертифікати?

Це документи, які підтверджують, що їхній власник вакцинувався проти коронавірусу. В Україні COVID-сертифікати почали тестувати 1 липня, а 19 серпня ЄС визнав, що українські сертифікати відповідають європейським нормам.

Щоб отримати документ, у застосунку «Дія» потрібно перейти в розділ «Послуги». Для отримання сертифіката необхідний електронний цифровий підпис, який можна створити в додатку. Дані про вакцинацію беруть з електронного реєстру.

У «Дії» генеруються два сертифікати: міжнародний (для подорожей) та внутрішній. У міжнародному є більше медичної інформації та немає фото людини, у внутрішньому навпаки — є фото й менше медичної інформації.

Внутрішніх COVID-сертифікатів є два: «жовтий» (видається після щеплення однією дозою) та «зелений» (видається після щеплення двома дозами).

«Жовтий» сертифікат можна отримати наступного дня після першої дози вакцинації дводозною вакциною. Він діятиме 120 днів і даватиме бонуси в «жовтій» зоні карантину. З 23 вересня в Україні вже запровадили «жовту» зону.